Partnerka s OCD

Dobrý den, jsem s přítelkyní 8let, máme spolu krásná 5letá dvojčata a myslím si, že po jejich porodu a spolu s COVIDem se u přítelkyně začal prohlubovat strach ze špíny, virů atd. Celé to mohl odstartovat již emočně vyčerpávající rozvod s jejím bývalým manželem a její trošku déle trvající problémy s mykozou kterou také začala přisuzovat nedostatečné hygieně (nicméně podle toho co jsem se dočetl se to není vždy pravidlem). Před dvěma lety si sama přiznala, že má s hygienou problém, šla za odborníkem a přišla s tím, že má OCD. Nějak jsme to vstřebali, párkrát šla na další sezení, dostala nějaké prášky a nastavila si v naší domácnosti pravidla, které já i děti s vypětím sil dodržujeme. Návštěvy k nám nechodí, pouze v létě ven pod pergolu. Pokud jde někdo ven, po návratu se musí svléknout nejlépe pod jejím dohledem. Mýt si ruce po návratu z venku je nutnost ikdyž by člověk šel na procházku s rukama v kapsách. Cca před 3měsíci vysadila prášky a situace se zhoršila. Moje otázka zní, jak se mám chovat já? Už mne to trápí do takové míry, že přemýšlím o návštěvě psychologa. Hádky kvůli nesmyslným pravidlům (nesmím si půjčené knihy číst v posteli, zaprášené věci musí ona nejdříve otřít, abychom je mohli používat, nesmím do sklepa, který zamyká) se hádáme a obávám se, že jsem díky tomu přestal i mít chuť na sex s ní. Prosím o radu, jak se chovat, co dělat abychom z toho všichni vyšli se zdravým rozumem. Děkuju moc.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, častým jevem u lidí, kteří trpí rozvinutou OCD (to, co popisujete, na to sedí) je, že do své nemoci zavezmou i své okolí a vlastně nutí své blízké, aby se podíleli na obsedantních rituálech. Dá se říci, že nemoc se pak přenáší na celou rodinu, kterou to začne, jak ostatně sám píšete, velmi vyčerpávat. Důležité je nenechat se do toho vtáhnout a udržet si své hranice, protože jinak se to bude pravděpodobně zhoršovat. Nepíšete, jestli se Vaše paní léčí, důležité je ji v tomto co nejvíc podpořit. Také můžete odborníka, třeba psychologa, vyhledat sám a s jeho pomocí hledat strategii, jak dál. Také je dobré si o tom něco přečíst, např. prof. Ján Praško o tom napsal brožury a knížky, které jsou určeny nemocným a jejich blízkým. Držím palce.
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den a děkuji za Váš dotaz do naší poradny. Hned v úvodu bych chtěla ocenit Vaši snahu, kterou chcete Vaší přítelkyni podpořit. Chápu, že OCD a vůbec pravidla mohou ovlivňovat Vaše užívání si běžného dne. Ve Vašem dotazu píšete o několika věcech (náročný rozvod, porod, COVID, mykóza, OCD, pravidla ohledně čistoty a špíny apod.). Na první pohled vnímám, že Vaše přítelkyně prošla náročným obdobím, mohla zažít traumatizující zážitek, ve kterém hrála roli špína a bakterie, což zanechá negativní emoce, a tak se mohl začít prohlubovat strach. A nadměrný strach mohl vyústit v OCD, kdy se snaží mít vše pod kontrolou a v pořádku. Při léčbě OCD může kromě léků podpořit i psychoterapie, metoda KBT –kognitivně behaviorální terapie. Při této terapii pomáhá terapeut pacientovi překonat jeho strach, kdy je vystavován situacím, které vyvolávají obsesi (vtíravé, neodbytné myšlenky). Člověk se učí zvládat úzkost jinak než kompulzí (nutkavé, opakující se chování člověka, soubor činností-rituály). Možná ve Vašem okolí existuje odborník (psycholog, psychiatr), který tuto metodu KBT nabízí. Jednoduchý recept asi neexistuje. Pár tipů ode mne: neobviňujte přítelkyni za tyto příznaky. Jedná se o nemoc, za kterou nemůže. Podporujte pravidelnou léčbu u psychiatra, psychologa a vyhledání profesionální pomoci při zhoršení příznaků. Odborník může i Vám poradit, jak podpořit Vaši přítelkyni při překonávání příznaků. Dále v případě vaginální mykózy bych asi doporučila konzultaci s gynekologem, který může podpořit Vaši přítelkyni v léčbě. Doufám, že najdete účinnou pomoc. Držím palce Vám i Vaší přítelkyni, ať se daří. Přeji hodně štěstí a zdraví.


Zpět na seznam