Pochybnosti o diagnóze

Dobrý den. V průběhu posledních 5 let mi byla diagnostikovana anorexie, bulimie, záchvatovité přejídání, porucha přizpůsobení, úzkostně-depresivní porucha, disharmonický vývoj osobnosti. Jsem z toho zmatená, a také je mi to nepříjemné, cítím se, jako kdybych měla tolik psychických nemocí. Proto se neustále snažím shrnout tyto diagnózy pod něco společného a hledat důvod. Doktorka se zmínila, že by to mohla být hraniční p. osobnosti, nicméně tuto diagnózu oficialně zatim nemám. A já mám čím dál větší podezření, jestli nemám c-ptsd. Čím jsem starší, tím víc si uvědomuji, jak moc mi škodilo chování mého táty, a že to nebylo vůbec normalní. Citové vydírání, neustalá manipulace, vyhrožovaní,... dospěla jsem k závěru, že je můj táta taky psychicky nemocný, nejspíš narcistická porucha osobnosti, ale samozřejmě nejsem odborník. Každopádně mé psychicke problemy se začaly projevovat převážně až potom, co se mí rodiče rozvedli. Nemám sice žádné flashbacky v pravém slova smyslu, ale mám takové "emoční flashbacky". Například, když se mluví o něčem, co mi připomene chování mého táty, cítím hroznou křivdu, úzkost a většinou se i rozbrečím. Při psaní tohoto taky brečím, jelikož je mi všechno to hrozně líto. Chodím k psycholožce a pomáhá mi to. Můj dotaz je, jestli může být c-ptsd i bez flashbacků a rozvinout se po takovéto události. Děkuji, L.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, s komplexní traumatickou poruchou (c-ptsd) česká psychiatrie příliš nepracuje, ani tuto diagnózu nenajdete v současném diagnostickém manuálu. Podobnost s hraniční poruchou osobnosti tu je, ale u c-ptsd není tak hluboce narušeno sebepojetí, jako je tomu mu HPO. Nicméně psychiatrická diagnostika především popisuje tio, co se jeví a z toho tpak tvoří "škatulky" pro jednotlivé diagnózy. Pak se člověku může zdát, že trpí několika poruchami, přičemž ve skutečnosti jde o jeden problém s různými projevy. Takže nevylučuji, že to u Vás může být tak, jak popisujete, myslím, že Vaše psychoterapeutka Vám k tomu může říci více.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den! Děkujeme za Váš dotaz do poradny. Vaši otázku, jestli může být komplexní posttraumatická stresová porucha (c-ptsd) i bez flashbacků, ponechám k zodpovězení odborníkovi. Z mého pohledu, tedy člověka který si prochází psychickou nemocí, reaguji na zbylou část textu. Není příjemné cítit se jako chodící seznam diagnóz a také chápu Vaši snahu zjistit příčinu všech obtíží a nalézt pro ně pojmenování. Myslím si, že to děláte dobře. Nejdříve jste se zaměřila na hraniční poruchu osobnosti, ale máte pocit, že Vás to nevystihuje a hledáte dále. Nyní se věnujete bližšímu pohledu na c-ptsd. Připadá mi to, jako byste skládala puzzle a každým dílkem se přibližujete k sestavení hotového obrazu a pochopení Vaší nemoci. Můžete čerpat i ze zkušeností jiných lidí, kteří své příběhy sdílí na internetu a případně se zapojit do diskuzí na stránkách věnujících se dané problematice. Jako velmi důležité vidím to, že navštěvujete psychoterapie, které Vám pomáhají. Už mnohokrát jsem zjistila, že pro netrpělivost není u duševní nemoci prostor, a tak Vám držím palce, abyste našla odpovědi na své otázky a ulevilo se Vám. Přeji vše dobré!


Zpět na seznam