Pocity strachu při zdrav.problemech

Dobrý den,zajímal by me Vas nazor na mou situaci. Po skončení 6-ti neděli u druhého ditete se u me objevily zdrav.potíže se zazivanim,strevy. Vse trva 10mesicu,postoupila jsem různá vyšetření,avšak lékaři si me spíše přehazuji mezi sebou a prijde mi,ze nikdo to moc řešit nechce. Tim,ze se problemy nelepsi,částečně zhoršují,tak mám poslední měsíce problém se strachem/úzkostí (nevim,zda si i ty problémy tím nemohu zhoršovat sama).V rodině loni zemřel člověk jehož zdrav.problémy se neodhaly včas a me často přepadá pocit,ze dopadnu stejně. Jakmile se necitim dobře,tak me hned přepadne pocit/panika,ze se můj stav zhorší,co bude s dětmi apod. Není to celodenní/trvaly pocit.Zmizí po několika minutách/hodinách,záleží na situaci. V červnu se me problémy zlepšily a tyto stavy pominuly,nyní je mi dva tydny hur a zase jsou tyto stavy zpet (sevreni zaludku,je mi do place).Nevím jak toto řešit a jak se s tim vypořádat.Dokazete poradit?Děkuji.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, z Vašeho dotazu není jasné, jak byly Vaše potíže po vyšetření uzavřeny a co Vám tedy dle lékařů vlastně je. Jinak u funkčních poruch (často jde o zažívací a trávicí potíže, kdy se nedaří pomocí běžných vyšetření zjistit jejich příčinu) je psychický podklad velmi významný a léčba se často odvíjí právě odtud. Lze si to představit tak, prožitek úzkosti či strachu má vždy i tělesný doprovod (bušení srdce, trávicí potíže, tlak na hrudi a mnohé další). Může se stát, že tyto příznaky člověk vnímá jako jediné, popřípadě ty hlavní, zatímco stres a psychickou nepohodu odvíjí od nich. Léčba pak spočívá v psychiatrické a psychoterapeutické péči, nejlépe odborníky se zkušenosti v oblasti psychosomatiky.
Avatar

Katka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Ráda bych Vám poradila, ale upřímně nevím, zda jsou Vaše zdravotní problémy způsobeny psychikou a nebo máte opravdu něco se střevy. To v podstatě pozná pouze lékař. Vzhledem k tomu , že nemám ani osobní zkušenost s těmito problémy , mohu jen spekulovat. Píšete , že Vám vloni zemřel blízký člověk a zároveň zmiňujete, že máte miminko. To jsou události , které jsou zátěžové na psychiku. Vaše obavy o děti mě připadají přirozené a strach , který prožíváte při zdravotních problémech se dá pochopit. Vypovídá to o Vaší zodpovědnosti . Při čtení Vašeho dotazu, mě napadala "relaxace.", uvolnění a radost z přítomného okamžiku. Být já na Vašem místě nevzdávala bych ani konzultace s lékařem. Hodně štěstí a radosti ve Vašem životě. Katka


Zpět na seznam