Podezření na bilolární afektivní poruchu

Dobrý den, pane Příhodo, mám kamarádku, u které mám vážné podezření na BAP (a ona sama přiznává, že by jí mohla mít). Je jí patnáct a vykazuje téměř všechny příznaky, včetně rychlého střídání nálad, objevují se stavy mánie a deprese, všechno moc prožívá a odmítá odbornou pomoc (což je taky důvod, proč sem píšu ja a ne ona). Její nynější přítel má BAP také a řekl jí, že prášky mu vůbec nepomohly a že je to jen zbytečný svinstvo, takže ona se na základě tohoto argumentu rozhodla, že svůj psychický stav vlastně vůbec nebude řešit. Mohl byste mi prosím napsat, jak probíhá léčení BAP, jaké prášky jsou předepisovány, co konkrétně dělají, na jakou pomoc bych tu kamarádku měla obrátit a popřípadě jak bych jí já osobně mohla pomoci? Předem děkuji za zodpovězení. Šárka
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den. Léky, které se používají na BAP jsou ve skutečnosti skoro všechny druhy psychofarmak. Záleží jak ten konkrétní pacient na léčbu reaguje. Nejtypičtější jsou stabilizátory nálady, ale mohou to být i antidepresiva, antipsychotika, léky na úzkost a napětí, atd. Smyslem léků je, aby se potlačilo nebo zmírnilo střídání nálad. Aby tyto výkyvy nálad byly mírnější a méně časté. Samozřejmě v psychiatrii hodně záleží na tom, jakého máte lékaře, jaké léky preferuje, jak se vy, jako pacient dokážete zapojit do dialogu s lékařem, popsat svoje starosti, potřeby i případné nepřijemnosti spojené s užíváním léků. Možná bych doporučil nějakou specializovanou ambulanci pro BAP, nejčastěji bývají při psychiatrických klinikách, pokud je taková k dispozici. Vím, že klinika v Olomouci má i nějaký internetový program pro lidi s BAP, zkuste si to najít. V 15 letech může být problém, že kamarádku nemusí vzít do péče běžný psychiatr ale pouze dětský. Je zvláštní, že se kamarádka rozhodla, že svůj stav nebude řešit. Šel bych na to tak, že důležité je, zajímat se o svoje potíže a možnosti pomoci. To v prvním kroku nemusí být léky. Může to být studium o BAP, nebo psychice obecně, změna životosprávy, nějaká svépomocná skupina na internetu, atd. Snad se to podaří. Je dobré vědět, že pokud se potíže podchytí brzy, je větší šance na jejich vyléčení a obráceně, pokud se začnou řešit později. S pozdravem.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, mám také bipolární poruchu a k Vašemu dotazu bych řekla, že mi trvalo dost dlouho, než jsem se s touto s touto diagnózou smířila a než jsem začala užívat léky, takže zcela chápu postoj Vaší kamarádky. Stálo mě to řadu bolestivých epizod ať již manických či depresivních a lituji toho, že jsem léky nezačala brát dříve, hlavně v dobách, kdy to bylo potřebné. Také jsem ale zažila dlouhá období bez symptomů nemoci, téměř bez medikace, mohla se věnovat rodině, smysluplné práci i svým zájmům. Vyzkoušela jsem různé léky a trvalo dost dlouho, než jsme s lékařem našli vyhovující léky. Asi ty nejdůležitější při léčbě BAP jsou stabilizátory nálady (například valproat, lithium). Často se doplňují dalšími léky individuálně, podle potřeb klienta. Osobně mám velmi dobrou zkušenost s oddělením 27 (1. patro) v Bohnicích, kde se specializují právě na léčbu BAP. Myslím, že kamarádce nejvíc pomůžete, když jí budete oporou, když jí sjednáte schůzku s lékařem a zajdete tam případně s ní. Moc Vám i kamarádce držím palce.


Zpět na seznam