Podezření na paranoiu

Dobrý den, mám podezření na paranoiu u mé přítelkyně, a nevím co si s tím počít. Já jsem právě dokončil střední školu, má přítelkyně musí ještě rok počkat. Prošla si těžkým dětstvím a nelehkými podmínkami, ale přišlo mi, že vše doma zvládla dobře, a že se to nijak zvlášť na jejím psychickém stavu nepodepsalo. Posledních pár setkání má ale dlouhé monology o spolčení světa a společnosti proti nám, že přidávají do roušek, testovacích sad nějaké léky na léčbu rakoviny, a že očkování proti coronaviru jen poškodí zdraví nás všech, a že bych se hlavně neměl očkovat, jelikož má ověřeno že všech možných zdrojů (které byly všechny podle ní objektivní), že mě/nás chtějí jen dlouhodobě poškodit, a že pokud se nechám očkovat, tak riskuji svůj život a možnost mít v budoucnu děti atd. atd. Cítím se už vyčerpaně, jelikož žádný z mých argumentů (které mám podložené studiemi a názory vybraných blízkých doktorů v oboru) s ní ani lehce nehli, spíše jen říkala že by to akorát mohlo ovlivnit negativně náš vztah. Nevím co dělat, jelikož bych se potřeboval naočkovat kvůli pozdějšímu vysokoškolskému studiu, ale má přítelkyně mě přivádí do úzkých. Prosil bych o radu, jak bych mohl postupovat, popřípadě pomohl nějakým způsobem v šíření jejích bludů a postupu možné nemoci. Hezký večer Anonym
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, především, ve vztahu je jednou z nejdůležitějších věcí tolerance k odlišnosti toho druhého. Nevím, zda je za názory Vaší přítelkyně umanutost a sklon přijímat různé konspirační teorie, kdy nemusí jít ještě o blud, či paranoidita, která většinou zasahuje i do jiných oblastí života. Nicméně máte-li mít smysluplný vztah, který jednoho či druhého neničí, pak je třeba, abyste si prosadil to, co považujete za správné a přitom se to týký výhradně Vás, například očkování.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, to není lehká situace a chápu, že jste vyčerpaný. Epidemie asi přivedla mnoho lidí k obavám, že už se nedá nikomu a ničemu věřit, snad ještě nikdy jsme nebyli v situaci, kdy jsme dostávali tak protichůdné informace dokonce i z míst, která bývala důvěryhodná. U vaší přítelkyně možná tedy nemusí jít vyloženě o psychickou poruchu, jen reakci na tuto situaci. Pro vaše rozhodování co dál mě ale napadá jiná úvaha: kde je řečeno, že partneři musí mít na všechno stejný názor a nemohou si své osobní věci rozhodovat podle svého přesvědčení? Znám dvojice, které mají na mnoho věcí opačné názory nebo zcela odlišné zájmy, ale navzájem si to respektují a docela dobře přes tyto rozdíly partnersky žijí. Pokud tedy názory vaší přítelkyně nesdílíte, je vyčerpávající se o téma přít - nešlo by prostě ponechat si každý svůj názor a respektovat, že ten druhý to má prostě jinak? Pro váš vztah snad není nutné, abyste oba byli nebo naopak nebyli očkovaní, že? A jak přítelkyni pomoci? Dejte tomu možná čas, toto téma už spolu neřešte a vyčkejte. Jestli by snad přišly další a jasnější důvody pro podezření na psychickou poruchu, bude pak na místě vyhledat odbornou pomoc. Přeji vám hodně sil a ať vše dobře dopadne.


Zpět na seznam