Podezření na psychické onemocnění

Dobrý den, předem se omlouvám za obsáhlejší a asi trochu zmatený dotaz. Mé problémy a podezření, že nejsem úplně v pořádku, trvají už několik let. Těžko říct, kdy nastal ten zlom, ale začala jsem se už jako 10 leté dítě stranit lidem. Postupem času jsem začínala mít strach jít ven. Plakala jsem, když jsem měla kamkoliv jít. V pozdějším věku jsem zjistila, že mi vadí doteky. Nedokážu člověka ani obejmout. Ale co je horší - nemám k lidem žádné city. Před dvěmi lety jsem poprvé zažila depresi. Od té doby se mi jako kdyby střídala období. Je mi několik dní celkem dobře a pak z ničeho nic to spadne, často myslím na svou smrt, sebepoškozuji se a pláču. Velmi často prožívám také nepříjemné pocity, když jsem například venku. Začnou mi brnět končetiny, nemůžu se úplně nadechnout a cítím tíhu na hrudi. Později přichází i pocit, že mě někdo sleduje, dokážu slyšet i kroky i když za mnou nikdo nejde. Občas také slyším svoje myšlenky v cizích hlasech a když zavřu oči, vidím předměty, jak se rychle řítí na můj obličej. Často mám potřebu utíkat někam, kde je bezpečí, zkrátka se venku cítím moc špatně. Mám velký problém se spánkem, nemůžu usnout a budím se co 20 minut. Chuť k jídlu stejná jako chuť žít - žádná. Chodila jsem pár měsíců k psycholožce, ale nepomohla mi. Nejsem plnoletá a moje matka se mnou odmítla tohle řešit. Nevím, na koho se obrátit a kam jít ve svém životě dál. Mohl/a byste mi, prosím, poradit? Ráda bych alespoň věděla, co se se mnou děje, na čem jsem. Moc děkuji. Anna
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, naše peer poradkyně Vám zcela správně doporučuje linku bezpečí, kde lze Váš problém detailněji probrat, buď po telefonu, nebo krátkým mailovým poradenstvím. Je škoda, že Vám návštěvy u psycholožky nepomohly, to však ještě neznamená, že by psychoterapeeutická péče byla neúčinná. Možná Vám to prostě nesedlo. I tak však Vám však psycholožka, ke které jste chodila, může sdělit svůj názor na Vaše potíže, popřípadě nasměrovat na další péči. Problém je též možné konzultovat s Vaším praktickým dorostovým lékařem, který by měl být také schopen svého pacienta nasměrovat na další péči. Držím palce.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkujeme, že jste se se svými problémy obrátila na naši poradnu a máte zájem i o názor peer poradce – člověka s vlastní zkušeností s psychickými problémy. Nezažila jsem sice v dětství a v dospívání podobné potíže jako Vy, ale chápu, jak je Vaše situace tíživá a složitá. Je mi líto, že Vám nepomohla psycholožka a matka s Vámi Vaše problémy nechce řešit. Je ale moc dobře, že i nadále hledáte odbornou pomoc. Věřím, že Vám mohla pomoci například linka bezpečí, která poskytuje bezplatnou odbornou pomoc dětem a mladistvým (http://www.linkabezpeci.cz/). Tam můžete napsat či lépe zavolat a promluvit si o tom, co zažíváte. Je možné, že se Vám uleví, získáte lepší vhled do Vaší situace a především můžete získat kontakt na další odbornou pomoc, kterou podle mého názoru určitě potřebujete. Nemáte to opravdu jednoduché, ale s odbornou pomocí a podporou se Vaše obtížná situace dá zvládnout. Moc držím palce a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam