pomoc

Dobrý den. Je mi zle psychicky, ačkoliv mám dvoje antidepresiva velaxin a valdoxan. Moje matka má paranoidní schizofrenii, tatínek téměř před rokem zemřel na rakovinu slinivky...co mám dělat, když je toho na mě moc a mám pocit, že nežiji? Že ani nedýchám? Děkuji předem za odpověď.M.U.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, nepíšete, jak dlouho antidepresiva užíváte, nicméně v tomto je třeba, jak píše i peer poradkyně, trpělivosti, protože antidepresiva potřebují k rozvinutí účinku svůj čas. Pokud ani poté není žádný efekt, je třeba, aby psychiatr zvážil úpravu či změnu medikace. Píšete, že je toho na Vás moc a také jste smrtí tatínka patrně utrpěla značnou ztrátu. Zde je pak na zvážení psychologická pomoc - psychoterapie.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, mojí diagnózou je bipolární porucha. Léčila jsem se především, když jsem byla v manické epizodě, ale zažila jsem ale i těžké deprese, které mi subjektivně připadaly podstatně horší. Zdálo se mi, že mi nic nepomáhá, léky nezabírají, zažívala jsem podobné pocity jako Vy. S lékařem jsme zkoušeli různá antidepresiva, měla jsem pocit, že nemají žádné účinky, nebo že mi je ještě hůř. Lékař mi vysvětlil, že účinky psychiatrických léků bývají často individuální a chce to trpělivost. Do teď mi vlastně není zcela jasné, jak jsem se z depresí dostávala. Nezdá se mi, že by to bylo především působením léků. Pomohla mi především snaha pozitivně se motivovat, práce s psychikou a další důležitý faktor, kterým je čas. Držím Vám palce a věřím, že se Vaše situace zlepší.


Zpět na seznam