Pomoc

Dobrý den,jak mám pomoci synovi z těžké deprese.Chodí k psychiatrovi bere léky.Nejhorší to je večer,kdy začne pláč a pak upadá do stavu kdy není schopen ani vstát nebo si sednout kouká úplně do prázdna.Začalo to před dvěma měsíci kdy měl poslední zkoušku na VŠ.Tedka má strach z bakalářky.Je výborný student,má na sebe velké nároky a nepoleví.Vždy měl jen nejlepší výsledky už od základní školy.Nevím jak pomoci.Děkuji
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, jedna věc jsou léky, které mohou pomoci vyrovnat výkyvy nálad, druhým problémem je poznat a uvědomit si proces, jakým tyto stavy vznikají. Strach z neúspěchu, vyskoké nároky a zároveň nedostatek sebepodpůrných mechanismů, které vytváří přiměřenou sebedůvěru, mohou uzavírat bludný kruh rostoucí bezradnosti. Pomoci může psychoterapie.
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz do naší poradny. Z Vašeho popisu situace je mi srozumitelné, že Váš syn je student, který má opravdu na sebe vysoké nároky a snaží se nadále tyto nároky i splňovat, což se nyní jeví jako větší tlak na jeho psychiku. Také jsem dříve patřila k této části studentů, kteří chtěli splňovat výsledky, ale nadprůměrně. Později se mi to ukázalo jako „kámen úrazu“. Své nároky na sebe jsem zvyšovala, až nad příliš, ne-li extrémně perfektně. Po letech se mi to takřka vymstilo, kdy jsem zažila syndrom vyhoření, propadala do depresí a jakéhosi stavu prázdnoty a únavy. Ale nejen to, také jsem žila ve strachu z vlastního selhání, výsledky pro mě byly důležitější než mé zdraví a duševní pohoda. Proto pokud je to možné, zlepšit duševní zdraví Vašeho syna, tak radím kromě medikace zauvažovat nad další možnou léčbou, např. psychoterapie. Při rozhovorech s psycholožkou jsem poznávala, jak někdy opravdu absurdně vysoké nároky jsem na sebe (i okolí) měla, které vlastně občas ani nebyly nutné, sama sebe jsem vystavovala většímu tlaku. Právě psychoterapie mi např. pomohla, vůbec toto všechno pochopit a začít dívat se na sebe, studia a svou práci o něco více s odstupem. Svou laťku splnitelnosti úkolů, očekávání a vlastní spokojenosti jsem přehodnotila a začala zase úplně od nuly. Může to pomoci, snížit tlak na sebe. Píšete také, že počátek těchto obtíží je nejspíš spjatý se zkouškami na VŠ a ještě syna čeká bakalářská práce. Nevím, zda je to možné, např. tuto práci posunout a později ji splnit, aby syn načerpal nějaké síly. Každopádně moc oceňuji Vaši snahu a odhodlání Vašemu synovi pomoci a podpořit ho ve zlepšení stavu. Držím vám oběma palce. Doufám, že má vlastní zkušenost a tipy Vám pomohou. Přeji hodně štěstí, zdraví a hlavně i duševní pohodu, ať se daří.


Zpět na seznam