Pomoc prosím

Dobrý den, Potřeboval bych poradit. Zhruba od listopadu nejsem schopen cítit základní emoce typu radost, smutek, prostě jen přežívám. Také jsem přestal být schopen udržet pozornost déle, než 10 minut. Přestal jsem chodit ven a nemám motivaci k ničemu. Zašel jsem za psychiatrem, ovšem kvůli výkyvu nálad mi diagnostikoval bipolární poruchu a řekl mi, ať zkusím vyřadit kofein, čaj, čokoládu a podobně. Řekl jsem mu také o zvláštních stavech, které občas dostávám. Řekl mi, že to jsou stavy psychotické, nejspíš disociace. Po vyřazení jsem na tom byl s výkyvy podstatně lépe, ovšem vše ostatní přetrvalo. Poslal mne domů s tím, že prášky na bipolární poruchu nemám vyhazovat, kdyby náhodou. Zbylé symptomy neřešil. Mám podezření, že mám nějakou formu schizofrenie, ať už simplexní, schizoafektivní či něco podobného. Neřekl jsem mu totiž, že jsem užíval drogy, vzhledem k tomu, že mi nebylo 18 a několikrát jsem na nich zažil vyloženě psychózu, ač jednodenní. Občas také dostávám myšlenky typu "Psychiatr má regulovat mé vědění o vesmíru", ale do půl hodiny vždy přejdou. Co bych měl podle Vás dělat? Děkuji
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, k tomu mohu napsat to, že v psychiatrii je k přesné diagnostice poměrně často třeba sledovat pacienta delší čas a eventuálně též doporučit psychologické vyšetření, které ji může upřesnit. K tomu je dobré, aby Váš lékař věděl vše. Po internetu se diagnostikovat nedá, navíc řada poruch má některé příznaky velmi podobné. Co se týká drog, tak ty někdy mohou sehrát roli spouštěče psychiatrické poruchy a myslím, že se nemusíte bát o tom svému lékaři říci.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Z vašeho popisu se zdá, že nesouhlasíte s diagnózou, kterou jste dostal, nebo minimálně máte podezření, že to může být i jinak. Ano, může to být jinak, než lékař tvrdí nyní, ale možná nemusí. To, že jste bral drogy ještě neznamená, že musíte mít schizofrenii. Bipolární porucha také patří mezi psychózy a dá se zrovna tak jako schizofrenie podle mého mínění nastartovat užíváním drog. Zkuste lékaři důvěřovat a pomoci mu, aby vám mohl pomoci. Je těžké u někoho hned stanovit diagnózu. V psychiatrii to nějakou dobu trvá. Je docela běžné, že člověk dostane léky a teprve podle toho, jestli zaberou a jak, se pak usuzuje, co člověku je přesně a zda by se neměly změnit. U mě bylo podezření na určitou metabolickou poruchu, na kterou jsem také ihned od internisty dostala léky. Jelikož nezabraly, dělali mi pak podrobnější testy a ukázalo se, že ani zabrat nemohly. To je tedy možná běžný postup i v jiných oborech než jen v psychiatrii. A to, že jste bral drogy by váš lékař dříve či později vědět měl.


Zpět na seznam