Pomoc s OCD

Dobrý den pane doktore, mám přítelkyni a byla jí diagnostikovaná OCD, už to přestáváme dávat jako rodina. Potřeboval bych se s Vámi poradit co máme dělat na léčbu do Klecan nastoupit nechce (NUDS), trpí zřejmě těžkou formou OCD, musíme schovávat klíče aby se ujistila že zamčeno,nadměrné mytí rukou, kontrola papírků na ulici jestli je náhodou nesebrala, strach ze společenského ztrapnění a v poslední době se přidaly i deprese. Prosím o pomoc, jestli že by jste my neporadil nějákého specialistu na OCD v Praze. Děkuji Lukáš
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, léčba OCD spočívá jak v podávání léků, tak v psychoterapii. Myslím, že v tom prvním, tedy ve farmakoterapii, jsou vzděláni všichni psychiatři podobně, zde tedy stačí obrátit se na psychiatrickou ambulanci, která je ve Vašem regionu. Co se týká psychoterapie, tak Vámi zmíněný NÚDZ poskytuje kompletní program, včetně intenzivní psychoterapie v denním stacionáři zaměřené na problematiku OCD. Jednotlivé psychoterapeutické ambulance takto ucelený intenzivní program většinou neposkytují. Vaše přítelkyně se může na jednotlivé praxe poskytující psychoterapii obrátit s tím, že svůj problém sdělí a takto bude hledat vhodnou péči. Konkrétní doporučení mohou také dát odborníci v NÚDZ. Ovšem důležité je, aby to Vaše přítelkyně chtěla. Držím palce.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, Lukáši, mám tuto poruchu ve svém bližším okolí, a tak vím, že může působit opravdové peklo. Na knižním trhu i internetu lze najít literaturu pro laiky, kde najdete i rady pro rodinné příslušníky, jak situace s ní spojené zvládat. Důležité ale hlavně je, aby vaše přítelkyně sama chtěla něco změnit. Jde o úzkostnou poruchu a s úzkostí mám svoji osobní zkušenost, proto bych jí přála, aby se k terapii odhodlala - může přinést opravdovou úlevu. Dokud však člověk sám nepocítí potřebu svůj život osvobodit od zbytečného utrpení, které mu nemoc přináší, nebude ochoten podstupovat ani práci, kterou do terapie musí vložit. Moc vám držím palce, ať se přítelkyně odhodlá a terapie přinese výsledek.


Zpět na seznam