Porucha osobnosti

Dobrý den.Již delší dobu pozoruji u manžela výkyvy chování.Neustále si vymýšlí věci, které se nikdy nestaly, sám tomu věří a mně se to pokouší dostat do hlavy, že jsem kdysi s kýmsi něco měla.Jenže tyto stavy se opakují nyní dosti často,opravdu nevím už zda nebudu muset vyhledat nějakou pomoc já sama,protože stav není udržitelný dlouhodobě.Jsme spolu víc jak 30 let,máme tři děti, dvě jsou pryč z domu, poslední studuje průmyslovku.A tomu se jednání a chování otce taktéž nelíbí.Podle mě trpí manžel nějakou poruchou osobnosti- distrionskou a asi i narcistickou.K lékaři ho nikdo nedostane a nám bude tímto neustále znepříjemňovat život.Jak se máme zachovat nebo je možno ho někam dát do ústavu?
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, poruchy osobnosti jsou problémem povahy a tudíž se nějakým způsobem projevují svými rysy od mladého věku. Takže pokud jde u Vašeho manžela o problém poslední doby, nabízí se mnoho variant, s čím to může soviset. Do ústavu nelze někoho jen tak umístit, důvodem nedobrovolné hospitalizace může být jen fakt, že je člověk sobě a svému okolí nebezpečný. Podobně jako opeer poradkyně doporučuji tento problém osobně probrat a situaci zmapovat s odborníkem, kterého můžete oslovit a navštívit Vy sama.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkuji, že máte zájem i o odpověď peer poradce, tedy člověka s vlastní zkušeností s psychickými obtížemi. Nejsem odborník na stanovování diagnóz ani na léčbu, ale zato znám na vlastní kůži, jak psychické obtíže dokáží převrátit život naruby a jak silně poznamenávají i vztahy s blízkými lidmi. Obtíž bývá v tom, když sám nemocný nemá náhled na to, co se s ním děje a tedy ani potřebu se svou situací nic dělat. Zdá se mi, že často nezbývá než být dotyčnému nablízku, vyjadřovat svou obavu o něj a jemně se jej snažit motivovat k vyhledání odborníků. Pokud se nemýlím, nikdo nemůže být nucen k léčbě ani k ústavní hospitalizaci proti své vůli, pokud tedy není přímo nebezpečný sobě nebo svému okolí. Můžete se také vy sama jít někam poradit (vyhledat psychiatrického lékaře, psychoterapeuta či některou s psychologických poraden) a podrobně situaci doma popsat. V osobním rozhovoru je možné přeci jen lépe zmapovat možnosti řešení vaší rodinné situace než zde přes virtuální poradnu, kde máme pouze kusé informace. Věřím, že vhodná léčba může přinést značnou úlevu vám všem. Držím vám palce.


Zpět na seznam