Porucha osobnosti??

Dobry den, chtela jsem se zeptat. Manzel ma obcas sny jako vzpominku na nejakou udalost kterou zazil. Nee vzdy si pamatuje vse nekdy jen kousek nebo utrzky. A ve skutecnosti ji nezazil on ale jakoby jina osobnost v jeho tele. Ma obcas potom spatnou naladu a nebo se spatne chovani vuci jinym lidem kteri se v te vzpomince objevili. A nechcem aby to melo nejaky spatny dusledky. Muzete mi prosim poradit co mame delat? Dekuji
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, lze říci, že ve snech se může dít téměř cokoli. Člově tam může zažít proměny své identity, stejně se mohou během snu proměňovat objekty (osoby či bytosti, o kterých se mu zdá) i prostředí, ve kterém se sen odehrává. Problém to člověku může přinášet tehdy, kdy se např. úzkosti a obavy ze snu přenáší i do bdělého stavu a podstatně ovlivňují rozpoložení snícího. Příčinou většinou nebývá porucha osobnosti, jak, jak se obáváte, ale např. dlouhodobý stres či trápení, které si člověk nemusí uvědomovat, ve spánku také může propukat např. úzkostná porucha. Ovlivňují-li sny prožívání Vašeho manžela ii za bdělého stavu směrem do nepohody a máte-li z toho obavy, kontaktujte odborníka (psychiatra, klinického psychologa), protože vám může pomoci.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkujeme, že jste se s dotazem obrátila na naši poradnu. Píšete, že manžel mívá sny, které následně ovlivňují jeho chování v reálném životě. Osobně jsem zažívala něco podobného v období, kdy jsem byla přetížená a zavalovaly mě starosti. Po probuzení jsem nebyla schopna rozeznat, zda se jednalo o sen nebo realitu, a pokud to byly děsivé noční můry, nemohla jsem se špatného pocitu z nich zbavit po celý den. Časem takovéto sny vymizely, a když se objeví, je to pro mě signál, že nejsem v pohodě a měla bych víc odpočívat. I Vašemu manželovi bych doporučovala začít relaxací a uvolňovacími technikami před spaním, a pokud by jeho problémy stále přetrvávaly, vždy se může obrátit na odborníky ve svém okolí, kteří by mu poskytli kvalitní péči. Přeji vše dobré!


Zpět na seznam