Porucha osobnosti

Dobrý den, Léčím se na poruchu osobnosti již 10 let beru léky Nykob 5mg ráno 15 mg večer, dále citalec 20 mg ráno, a valproat 500 mg ráno i večer. Mám invalidní důchod 1. Stupně sníženou pracovní neschopnost o 45%. Chtěl bych nastoupit někam na brigádu si přivydělat ale již 2 brigády jsem den před začátkem zrušil protože jsem dostal úzkost a strach, mám že všeho velké obavy. Chtěl bych si zažádat o zvýšení invalidního důchodu ale nevím jestli mám nebo ne. Zase se bojím aby mě ho náhodou nesebrali. Myslíte si že když si nechám udělat psychologické vyšetření tak že je větší šance uspět na zvýšení duchodu? Dale bych se chtěl zeptat jestli je možné brát Nykob 2krat denně 10mg ráno 10 mg večer, mám pocit že mě těch 5 mg ráno nestačí a občas k tomu musím užít i 1mg Rivotril. Mám strach se o tom moc bavit se svojí psychiatrickou, aby si nemyslela že jsem nějakéj stimulant a vymyslím si. Což nejsem a problémy co jsem Vám výše popsal skutečně mám. Předem děkuji za odpoved A přeji hezký zbytek dne.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, obávám se, že tohle musíte konzultovat se svou psychiatričkou, protože rozhodující je její lékařská zpráva. Jak píše peer poradkyně, důchod může vyplnit praktický lékař, avšak v případě, je-li hlavním důvodem psychiatrické onemocnění, dělává to často sám psychiatr. Psychologické vyšetření se dělá většinou tehdy, je-li třeba diagnózu upřesnit a požaduje-li to posudkový lékař, je to doplňující nástroj. Změna stupně invalidního důchodu se dělá v případě dlouhodobě nepříznivého stavu, který má tendenci se zhoršovat. K Vašemu dotazu ne úpravu medikace, dávkování léků je problematika, která patří především do dialogu pacient-lékař, protože účinnost může být značně individuální. V případě léčby poruch osobnosti, kde jsou přítomny strach, úzkost či vyhýbavost má také nezastupitelné místo psychoterapie.
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Jisté zkušenosti s invalidním důchodem mám a také jsem to řešila. Podnět podává praktický lékař, který se opírá o zprávy od psychiatra. I v mém případě byla tato zpráva důležitá a musela být vhodně sepsaná. A samozřejmě lze se proti rozhodnutí odvolat (ale nevím, jestli je třeba dodržet nějakou lhůtu, nejspíše ano). Já sama si myslím, že pokud bude dobře sepsáno i psychologické vyšetření, nemělo by to být na škodu. Ale upozorňuji, že s tím nemám přímou zkušenost. Souvisí to i s druhou otázkou, ale pro mě je velice důležitá spolupráce s mým psychiatrem. Nic se mu nebojím sdělit, vysvětlit mu, jak se doopravdy mám, jak fungují nebo nefungují léky. Pokud má pomoci, tyto informace potřebuje. A pak i vhodně napíše potřebnou zprávu. Přeji hezký den.


Zpět na seznam