Porucha osobnosti dg 60.9 po prodělané psychoze

Dobrý den, Od roku 2012 po nespecifické prodělané psychóze se léčím na psychiatrii konečná diagnoza po psychotestech byla 60.9 beru léky nykob 5-0-10 citalon 10-0-0 valproat chrono 500-0-500 mám časté střídání nálad a občas uzkosti ted někdy mám mít kontrolu kvůli invalidnímu důchodu, mám 1. stupen , je velká šance že mi ho nechají když se stále léčím? Nebo myslíte že mi ho spíš seberou? Předem děkuji za odpověd Přeji hezky den.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, přiznání invalidního důchodu není postaveno jen na diagnóze, i když se k ní také přihlíží, ale především na tom, nakolik u pacienta poklesla schopnost soustavně pracovat (říká se tomu funkční potenciál). Diagnóza F 60.9 značí nespecifickou poruchu osobnosti, což mě trochu mate, protože úkolem psychologických testů je právě takovou poruchu specifikovat a upřesnit. O přiznání invalidního důchodu rozhoduje posudkový lékař na základě zprávy o průběhu Vaší poruchy a Vašem současném zdravotním stavu, kterou by mu měl poskatnout Váš psychiatr. Invalidní důchod 1. stupně se přiznává při poklesu pracovní schopnosti nejméně o 35 a maximálně o 49%, 2. stupeň má rozmezí 50-69% , u třetího stupně je to nejméně 70%. To, že se člověk léčí, není nejpodstatnější, v řadě případů léčba přináší zlepšení schopnosti pracovat. Šanci, jestli Vám bude důchod ponechán, nejsem schopen takto posoudit.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Jako peer poradce nabízím sdílení své vlastní zkušenosti s psychickými obtížemi a se zotavením. Ačkoli se s psychikou léčím již mnoho let, nikdy jsem nepobírala invalidní důchod. Z toho důvodu mám indormace o této problematice pouze zprostředkované. Domnívám se, že při posuzování nároku na ID se bere v úvahu aktuální zdravotní stav dle toho, jak jej popíše Váš ambulantní psychiatr. Nehledě na to, jak dopadne řízení ohledně důchodu, bych Vám ale zejména přála, abyste sám na sobě zakusil to, čemu říkáme zotavení se z duševního onemocnění. Z vlastní zkušenosti i ze zkušenosti svých klientů vím, že člověk může žít smyslupný a nadějeplný život navzdory tomu, že se nadále léčí s psychickými potížemi. Dbejte na to, aby ve Vašem životě hrálo velkou roli vše, co Vás těší, co Vám dává smysl a pomáhá vytvářet dobrý životní pocit. Ať se nemoc nestane centrem Vašeho života. Upřímně Vám přeji, ať se Váš život navzdory nemoci odvíjí příznivým směrem.


Zpět na seznam