Postup léčby PPP

Dobrý den, už jednou jsem vám psala ohledně mé ztráty menstruace a problémech s jídlem. Má doktorka mi potom ,co zjistila,že jsem zhubla 8 kg a podle BMI jsem v podváze nakázala jíst více a případně se obrátit na psychiatra,kvůli mému myšlení o jídle.Dřív jsem jedla okolo 1000 kcal denně,teď si myslím,že přijímám tak cca 1700kcal denně. Měla jsem jít k psychiatrovi a promluvit si o jídle s ním,protože mojí rodině nedůvěřuji a to především z toho důvodu,že moje rodina nemá v genech být hubená a já zkrátka nechci poslouchat někoho ,kdo je tlustý a neví o jídle absolutně nic. Kvůli virové situaci byla ale schůzka zrušena. Chtěla bych se zeptat...jím toho málo ?Všude píší,že bych měla pro správnou léčbu přijmout tak 2500+ kcal. Ráno snídám ovesnou kaši s ovocem. Oběd mi vaří mamka a jím normální porci. K svačině mám většinou ovoce s jogurtem a občas müsli. K večeři mám většinou 2 plátky celozrnného toastového chleba s cottage a zeleninou nebo si dám chleba se šunkou. Druhou večeři nemám. Taky cvičím,protože chci mít trochu pohybu,když není škola ( max 45 minut ). Nebo se jdu projít. Mám to v hlavě pomotaný.Jsou hubenější holky,než já. Proč si okolí všímá mě a jich ne ? Teď jsem se sebou spokojená. Už nechci být hubenější a ani tlustší ( teď mám 165cm a 45kg) Bojím se,že když začnu přibírat,tak se mi pak váha nezastaví a já budu mít ještě víc,než jsem kdy měla. Nechce se mi vracet do těla,se kterým jsem nebyla spokojená. Budu moc ráda za váš názor.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, postup léčby PPP spočívá především v psychoterapii, kterou provádí buď sám psychiatr, má-li na to kvalifikaci, nebo také psycholog. Ta spočívá v tom, aby pacientka změnila postoj k sobě a také pohled na sebe samotnou. Tím také postoj k jídlu, K patologickému postoji k jídlu také patří pozornost, kterou člověk věnuje přijatým kaloriím, stravě a sebepozorování v tomto smyslu, zvlášť když má potom podváhu. Vy byste při Vaší výšce měla vážit o 5-10 kilo víc, záleží také na konstituci, o tom Vám řekne víc lékařka, které můžete v této době alespoň zavolat. Držím palce.
Avatar

Katka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den Děkuji za Váš dotaz. Dlouho jsem přemýšlela o tom, co Vám napsat. Ani já nejsem žádná výjimka. Taky jsem nespokojená se svou váhou. A tenhle ustavičný boj s kilogramy navíc nevzdávám. Bylo období, kdy jsem kvůli váze vysadila i léky, abych mohla zhubnout. Dopracovala jsem se k tomu, že při pohledu na jídlo mi před očima vyskočila kalorická tabulka. Nemohla jsem si koupit bez výčitek ani rohlík. Vážila jsem ve 40 letech při výšce 164 cm 52 kg. Dá se říct, že ideál. Jenže moje tělo stávkovalo. Dostavila se ataka. Dlouho trvalo, než jsem se z ní vzpamatovala. Dnes si myslím, že nízká váha je i jedním z mých spouštěčů nemoci. Už nikdy víc tomu nechci jít naproti. Tělo si prostě řeklo, co je pro něj lepší. Záleží na konstituci těla každého jedince. Vy uvádíte, že Vám vynechala menstruace. Což bych považovala za signál, že tělu něco chybí. Můžete si pro přibližnou orientaci spočítat svoje BMI. Tak se dozvíte , jak na tom jste podle tabulek. Jestli Vaše okolí nemá oprávněné obavy o Vaše zdraví. Myslím, že Vaše ošetřující lékařka Vás zná dobře a dala bych na její doporučení. V každém případě bych se pokusila spojit s odborníkem na poruchu příjmu potravy a zkonzultovala s ním další postup i Váš současný příjem kalorií. Hodně štěstí a pevné zdraví. Katka


Zpět na seznam