Postup psychiatra

Dobrý den, už více než 2 měsíce docházím na psychiatrii kvůli (podle mě) mnoha príznakům bipolárni poruchy. Při první návštěvě jsem dostal nějaký lék. Dnes jsem byl na třetí kontrole a doktor mi přidal ještě jeden lék navíc. Můj stav se do teď vůbec nezlepšil a nebyla vyslovena žádná diagnoza. Dnes jsem se ke konci vyšetření doktora velmi slušně zeptal, jestli už zhruba dokáže určit, co by za mýmy obtížemi mohlo být. Je pro mě celkem důležité dostat nějakou diagnozu, protože bych prostě chtěl vědět, na čem jsem. Pan doktor mi na to ale odpověděl, že se o to nemám starat, ať prostě beru léky a bude mi líp. Tímto jsem byl samozřejmě velmi zklamán. Chtěl bych se zeptat, jesli je tohle normální postup? To mě opravdu chce léčit a neudělat žádnou diagnozu? Nedává mi to smysl. Moc Vám děkuji!
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, pokud psychiatr pacienta léčí, musí mu dát diagnózu, protože jinak by mu výkon neproplatila pojišťovna. Dospění ke konečné diagnóze může trvat nějaký čas, než lékař vypozoruje vývoj potíží, nicméně pracovní diagnózu stanovit musí. Své diagnostické úvahy ba měl s pacientem sdílet, zejména tehdy, má-li o to pacient zájem.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, naprosto vám rozumím, že se vám takový přístup nelíbí. Podle zkušenosti některých našich kolegů vím, že jim diagnózu lékaři v průběhu let měnili nebo zpřesňovali, a tedy je to u psychických potíží (které se nedají strčit pod rentgen) asi i běžné. Ale pokud má být lékař naším partnerem v hledání nejlepšího postupu, jak naše obtíže zmírnit, taková odpověď by mě rozlítila. Moc vám přeji, abyste měl lékaře, se kterým můžete otevřeně mluvit o svých potížích, důvěřovat jeho názoru a mít možnost se ptát a dostávat poctivé odpovědi (pak člověk přijme i odpověď "uvidíme, musíme to vyzkoušet", apod.). Pro mě to bylo během léčby hodně důležité. Někomu z nás třeba nový lék (paradoxně i ten nejlepší) vůbec nesedne a naopak mu dobře slouží třeba lék starší, méně moderní. Takže je třeba trpělivosti na straně pacienta i lékaře. Ale měli by na léčbě spolupracovat a ne jeden tupě poslouchat toho druhého jako ve škole. Váš lékař to mohl myslet dobře a nezatěžovat vás odborným výkladem. A chápu, že je těžké být v nejistotě ohledně diagnózy. Být vámi bych se mu snažila dát vědět, že je pro vás důležité svému stavu rozumět. Držte se a hodně štěstí.


Zpět na seznam