Potíže se spánkem

Dobrý den, jsem 64 letá žena a mám potíže se usínáním a následně i potíže se spánkem.Beru dlouhodobě prášky na spaní Stilnox a Zolpidem a jiné podobné na podporu spánku. Beru jeden na noc a bez prášku již neusnu, ale stačí mi stále jeden. Doktor mi je nechce psát a nasadil mi antidepresiva, přitom depresemi netrpím a i jinak jsem v pohodě. Jsem aktivní, chodím do práce a lehce sportuji. Jsem po operaci srdce a prášky (antidepresiva)které jsem mela užívat mi nedělaly dobře-bušení srdce, motaní hlavy, takže jsem je přestala brát. Takže nespím a mám se objednat k psychiatrovi. Děkuji za odpověď.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, při dlouhodobých poruchách spánku se některá antidepresiva podávají. Ne proto, že by byl šlověk v depresi, ale proto, že některé typy antidepresiv spánek podporují. Hypnotika jako Stilnox, Zolpidem, Hyponogen a další se nedoporučuje podávat dlouhodobě, neboť mají návykový potenciál a může se na ně rozvinout tolerance, kdy je třeba zvyšovat dávku, aby se dostavil účinek. Na druhou stranu, pokud je pacient užívá dlouhodobě a dávka mu stačí (řekněme půl až jedna tableta před spaním) a nedochází k jejímu navyšování, lék se často pacientovi ponechá. Možná Váš lékař toto chce potvrdit od psychiatra, kterého se nemusíte obávat.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den! Je těžké vést aktivní život a přitom nemít kvalitní spánek. U mě byla nespavost prvním příznakem psychických potíží, přestože jsem si to tehdy neuvědomovala a také si myslela, že nemám deprese. Nebála bych se návštěvy psychiatra, pro mě to byl první krok k uzdravení. Vím, jak je těžké užívat léky a vyrovnávat se s jejich nežádoucími účinky. Vystřídala jsem jich mnoho, než jsem narazila na ty správné a měla jsem podobné nežádoucí účinky jako Vy. Velmi mi to narušovalo osobní život, protože jsem dva i více týdnů od nasazení nových léků nebyla schopna normálně fungovat. Od lékařky jsem věděla, že první tři týdny budou náročné, a že užívat bych je měla alespoň 5-6 týdnů, aby se vědělo, zda se tělo s novými léky srovná. Přestože toto období bylo náročné, léky mi pomohly a s pomocí psychoterapie se cítím lépe. Už jen ta okolnost, že jste po operaci srdce, musela být velmi stresující a tak bych se svěřila do rukou odborníků a věřím, že Vám pomohou a naleznete tu správnou pomoc.


Zpět na seznam