Potíže trvající už 2 měsíce

Dobrý den, už dva měsíce u mě přetrvávají následující potíže: - problémy s mluvením - nedokážu hovořit samostatně, mlčím, jen odpovídám na otázky (alogie?) - nedokážu normálně fungovat, mám problémy s každodenním fungováním - mám problém třeba i s hygienou - nezájem o okolí, pasivita, apatie - zhoršené kognitivní funkce - paměť, pozornost, myšlení - už 2 měsíce téměř stejné rozpoložení (nálada) - útlum emocí Co by mi mohlo být? Jsem už z toho zoufalý. Symptomy mi velmi negativně ovlivňují můj život. Nechci žít takový život, uvažoval jsem i o sebevraždě. Navštěvuji psychiatra, ale mám pocit, že mě moc nechápe. Říká mi ať dám svému životu řád a nepodléhat svým myšlenkám. O to se snažím, ale nejde to. Beru Apo parox 1-0-0 Mirzaten 0-0-1/2 Trittico prolong 0-0-1 Prosím o nápad co by to mohlo být. Začínám to pomalu vzdávat.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, nepíšete, s čím se vlastně u psychiatra léčíte, nicméně podle léků jde pravděpodobně o depresi a stavy, které zažíváte téměř učebnicově ilustrují depresivní epizodu (fázi). Patří sem apatie, neschopnost pohotově myslet, koncentrovat se, rozhodovat se, přinutit se k běžným úkonům včetně péče o sebe a s tím spojený pocit beznaděje a myšlenky na sebevraždu. Povzbuzení typu "neoddávat se negativním myšlenkám" tady bývá k ničemu, protože to je to, co také chcete, ale nemůžete s tím nic dělat. Přitom pomoci se zde dá většinou účinně. Dojde-li k zhoršení stavu nebo znovuobjevení deprese, je třeba to vzít jako fakt, zasáhnout farmakoterapeuticky a třeba podpůrně psychoterapeuticky (psycholog). Pokud se stav nezdaří zvládnout ambulantně, je možná hospitalizace. Otázkou je, zda jste schopen to svému psychiatrovi sdělit tak jasně, jak jste to napsal sem do poradny, ze zkušenosti vím, že s tím pacienti v depresi mají občas problém. Zkuste si to napsat a bod po bodu mu to sdělit jako zde. Držím palce.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Popis Vašich pocitů a stavů mi nejvíce připomíná typycké projevy deprese. Já sama se s depresivní poruchou také léčím a v dobách, kdy je mi hůř, se cítím hodně podobně. Největší zádrhel vidím v tom, že si myslíte, že Vás psychiatr nechápe. Z vlastní zkušenosti vím, že v léčbě psychických potíží hraje právě důvěra a otevřenost vůči lékaři klíčovou roli. Při změně či úpravě medikace může vycházet pouze z toho, co mu o svém stavu řeknete. Na Vašem místě bych co nejdříve lékaře vyhledala a celou situaci s ním znovu podrobně probrala. Pokud by Vám to z nějakého důvodu nešlo, asi bych přemýšlela, jestli by nebylo lepší najít si jiného psychiatra, se kterým bych měla lepší a otevřenější vztah. Kromě léků mi také hodně pomáhá psychoterapie, kde mohu hovořit o všem, co mě trápí a hledat z obtížných situací nová východiska. Přeji Vám hodně sil a brzké zlepšení stavu.


Zpět na seznam