Potřeba stále něco dělat.

Dobrý večer. Jsem na mateřské , v listopadu to budou dva roky. Rok musím doma stále něco stěhovat, nebo premalovavat zdi. Uz je na mě vidět známky vyčerpání a hodně jsem zhubla. Snažila jsem se stim něco dělat. Ale ,když mám silnou depresy nebo smutek tak si myslím ze tohle je jediná pomoc. S psychickým onemocněním se léčím uz od 16 let. Je mi 34 a přes půl roku se mi nedaří najít psychiatra který by mě vzal. Kvůli vytíženosti. Předem děkuji za odpověď.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, to, že se bráníte depresi činností, je přirozená a do velké míry zdravá obrana. Samozřejmě, že do nekonečna to nejde. Nemůžete-li najít psychiatra, můžete se, jako první krok, obrátit, na Vašeho praktického lékaře. Praktici, když je to třeba, mohou předepsat antidepresiva z poměrně široké nabídky. Krizové centrum je aké možnost, ale jde o pomoc jednorázovou, eventuálně krátkodobou. V dalším kroku se můžete obrátit na Vaší zdravotní pojišťovnu, která odpovídá za to, aby síť péče byla dostatečná a dostupná.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, mám zkušenost s úzkostí a depresí a podobně jako vám mi někdy pomáhá se prostě jakkoli zaměstnat, abych jim nepodléhala. Ale nejde to donekonečna a pravou příčinu to nevyřeší. Pokud nemůžete sehnat psychiatra, mohla byste se obrátit na krizové centrum nebo požádat o pomoc svého praktického lékaře, aby vás někam doporučil. Existují také poradny zřizované krajem, které jsou často bezplatné nebo krizové linky, kde by vám možná s vyhledáním péče pomohli. Píšete, že se léčíte od 16 let - neměla jste tedy někdy v minulosti lékaře, na kterého se můžete obrátit znova? Možná by i dětský lékař/ka věděl, kam vás poslat - vždyť mnoho matek na mateřské má podobné potíže. Moc vám držím palce, ať najdete odbornou pomoc, se kterou se deprese a smutku zbavíte.


Zpět na seznam