PP - Venlafaxin Mylan + Rivotril

Dobrý den, již 3. rokem se trápím s panickou poruchou. Tato nemoc u mě byla diagnostikována ale až před 2 lety. Chodil jsem pravidelně k psychiatrovi a následně jsem se ze stavů dostal "sám" a rok měl klid. Nicméně ke konci roku 2018 se mi stavy opět vrátily (nedělají mi dobře situace kdy nemůžu utéct a o Vánocích jsme měli jet na několik návštěv v jeden den). Opět jsem zkontaktoval svého psychiatra, který se rozhodl nasadit Venlafaxin Mylan 1x denně ráno + Rivotril 1/2-1/2-1/2. Následně jsme snižovali Rivotril, až do poslední návštěvy (19.2.), kdy jsme jej vysadili úplně. Od 21.2. se ovšem můj stav rapidně zhoršil, každý den se mi motala hlava, nálada pod psa, bolesti břicha, pocit nateklého krku. Značí to, že Venlafaxin u mě nefunguje a Rivotril pouze zastíral jeho neúčinost? Nebo to znamená, že Venlafaxin ještě nestihl začít účinkovat a vysazením Rivotrilu opět pociťuji n.ú. Venlafaxinu? Nebo to značí abst.příznaky Rivotrilu? Dnes jsem v práci měl náběh na ataku - jakoby na mě někdo vylil kýbl vřelé vody, okamžitě mi začalo brnět celé tělo a vystřelil jsem ze židle a musel okamžitě něco začít dělat - na to už jsem zvyklý, ale ne v práci. Doma jsem jinak běžně běhal tam a zpět a myslel, že se zblázním/umřu. Omlouvám se za tak dlouhý dotaz, nechci aby to vyznělo, že svému doktorovi nevěřím - věřím a sedí mi - pouze bych rád slyšel názor i nestranného odborníka, případně člověka co zažil podobnou situaci. Předem velice děkuji za odpověď a přeji hezký den.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, žádná antidepresiva nedávají stoprocentní záruku, že potíže zcela ustoupí. Těžko mohu takto určit, čím přesně to může být ve Vašem případě, protože tam mohou hrát roli všechny vlivy, které jste uvedl. I při postupném vysazování benzodiazepinů (Rivotril) může dojít k přechodnému zhoršené potíží. To byste měl probrat s Vaším psychiatrem, který Vás zná. U úzkostných poruch je také na zvážení, zda by se nemohla uplatnit psychoterapie.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, nemám vlastní zkušenost s panickou poruchou ani s lékem Venlafaxin Mylan. Mojí diagnózou je bipolární porucha a užívám jiný typ léků. Rivotril ale znám celkem dobře, můj lékař mi předepisuje Rivoril0,5mg a beru si většinou půlku v případě úzkostí a neklidu, případně večer před spaním. Byly doby, kdy jsem jej užívala pravidelně i vícekrát za den, pak postupně snižovala, abstinenční příznaky jsem nijak nepociťovala. Chápu, že jste v obtížné situaci, myslím, že je podstatné především otevřeně komunikovat se svým psychiatrem, nebát se mu sdělit, že Vám lék nezabírá tak, jak by měl, nebo třeba vůbec nesedí. Postupně můžete dospět k vyladění medikace tak, aby Vám vyhovovala a pomáhala. To je pro mě důležitá pozitivní zkušenost po dlouhodobé spolupráci (a někdy bojem) s mým psychiatrem. Držím palce a přeji Vám hodně štěstí.


Zpět na seznam