Přecházení z argofanu na aurorix

Předem bych chtěla poděkovat, že tady jste pro nás a poradíte nám. Zajímalo by mě ovšem AD aurorix, který má léčivou látku moclobemidum, užívám už rok argofan, lecim se s depresí, úzkostí, plus Generalizovaná úzkostná porucha. Jak působí toto AD na sexuální stránku? Po venlaflaxinu se cítím dobře, účinkoval sice až za hodně dlouho, ale moje sexuální disfunkce mi děla problém navázat nový vztah, na sex mám chuť pouze s alkoholem, je chyba ve mě? Nebo v argofanu? Zajímalo by mě také jestli je lepší SSRI AD, nebo teď ty novější, přeci i ty SSRI působí trochu i na další spoje nor.. dop… a nejen na serotonin. Proč tedy je lepší pro sexuální stránku více dopaminu? Děkuji.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, máte mnoho otázek do stručné poradny, jako je tato. Váš psychiatr by Vám na ně měl odpovědět detailněji. Aurorix je antidepresivum, použitelné i u úzkostných poruch. Funguje na jiném principu, než venlafaxin a další serotonergní antidepresiva. Po venlafaxinu a jemu příbuzných lécích (např. SSRI) jsou sexuální dysfunkce, kam patří i pokles libida (chuti na sex) hlášeny poměrně často. Aurorix s tímto spojován nebývá, může mít ale jiné nevýhody. Prodiskutujte to s Vaším lékařem.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, mám zkušenost s jinými AD, ale byla taková, že moji sexuální potřebu a chuť určitě ovlivňovala negativně. Na druhou stranu je těžké vědět, nakolik je vlastně ovlivňovala sama moje úzkostně depresivní porucha, kterou AD podle mé zkušenosti jen "překrývala", ale příčinu neodstraňovala. Zjistit, proč úzkosti podléhám a jaké přemýšlení a prožívání mi ji způsobuje se mi podařilo díky delší pravidelné psychoterapii. Pokud by tedy vaše potíže přetrvávaly i s jinými AD (a nejen kvůli tomu), můžu vám doporučit zkusit se na úzkost podívat v terapii a k lékům přidat i tuto formu léčby. Hodně štěstí.


Zpět na seznam