Přechod léků na jiný Ad

Dobrý den .prosím vás beru cca 2 roky na noc Elicea 5 mg přes půl roku už jen půlku tablety .po probuzení melipramin .důvod byl každý měsíc po dobu 3 let anginy ,zanet nosohltanu.( Lékaři si nevěděli rady vše bylo v poradku imunita .zabral psychiatr ) celkově jsem nabral na váze 18 kg s tím že celé tělo mám tak nějak Normalne jen břicho jak nafouklé .cvičení ,behani,sport nezabral .po konzultaci s psychiatrem mi nasadil nově po probuzení tritico 1/3 a k tomu elontril 1/3 .mohla by být tato léčba v pořádku ? Mám špatné zkušenosti než mi nějaký AD sedli .tritico v minulosti jsem měl ale na noc a nemohl jsem spát .popřípadě pokud je to takhle v pořádku za jak dlouho začnou nové AD účinkovat .jde mi o to abych mohl fungovat v práci a dojíždět autem .děkuji za radu
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, co se týká medikace, tak lze říci, že takto nastavená dávka je šetrná. Elontril (bupropion) má na většinu pacientů účinek spíše stimulační, Trittico (trazodon) zase podporuje spánek. Proto mě trochu překvapilo, že Vám ho lékař ordinuje na ráno. Nicméně reakce na léky je do velké míry individuální a možná lékař přihlédl ke zkušenosti, kterou s Vaší reaktivitou na léky má. Na to je třeba se optat jeho. Každá antidepresivní medikace potřebuje k rozvoji svého účinku nějaký čas, většinou je to pár týdnů. Při přechodu z jedné medikace na druhou to nemusí trvat tak dlouho, protože většina antidepresiv spolu aspoň částečně sdílí cílové struktury v mozku a změnu medikace lze pak přirovnat něčemu, co by se dalo nazvat !doladěním". Řízení motorových vozidel při současném užívání těchto léků zapovězeno není. Pokud na sobě pacient pozoruje útlum, řídit by neměl, je to na jeho odpovědnosti.
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz na naši poradnu ohledně léků. Jestli správně rozumím, jedná se o kombinaci léků, jejich změně a za jak dlouho se dostaví účinek léků. Přímo neužívám léky, které jste vypsal, ale jiná antidepresiva. Na začátku užívání mojí medikace jsem s lékařem (psychiatrem) hovořila o vedlejších účincích (např. tloustnutí, velká chuť k jídlu atd.), vysvětlil mi kombinaci léků a během několika let jsme vyzkoušeli různé preparáty. Také jsem v minulosti čekala na působení léků, aby mi bylo dobře. Účinek léků roste pozvolna a plně se projeví až po delší době, všeobecně se mluví o ca. 3-6 týdnech, kdy člověk může pozorovat úlevu. V případě moderních antidepresiv se efekt dostavuje zpravidla dříve. Nynější léčba léky mi sedí a organismus jí dobře snáší. Jsem hlavně ráda, že můj psychický stav je stabilizován a nedochází k velkým výkyvům. Toho si cením na spolupráci-já jako pacientka a psychiatr jako odborník, který mě vyslechne a dokáže mi pomoci nebo poradit s medikací. Pokud máte dotazy ohledně Vaší medikace a vliv účinku léků na práci a jízdu autem, doporučila bych Vám prokonzultovat to s Vaším lékařem či psychiatrem. Přeji, ať se Vám daří a léky pomáhají.


Zpět na seznam