Přechod na jiná AD?

Dobrý den, po porodu se u mě projevila úzkostná porucha. Nasadila jsem Escitalopram a po 6 týdnech došlo k úplnému zlepšení. Vydrželo to měsíc a úzkosti jsou zpět. Postupně jsem navýšila až na maximální dávku 20 mg, kterou beru 5.den. Bohužel úzkosti neustupují, akorát jsem přes den hrozně unavená. Můj psychiatr komunikuje pouze přes SMS a to jednou větou. Tudíž komunikace téměř žádná a jiného psychiatra v mém okolí není možné sehnat. Tak prosím o radu Vás. Myslíte, že je vhodné již změnit AD? Nemám deprese, pouze silnější úzkosti. (Stažené svaly, podrážděné nervy, neopodstatněný strach ze všeho.) Mohou pomoci SNRI antidepresiva? Nebo mám ještě počkat, jestli dávka 20mg Escitalopramu zabere? Děkuji moc za odpověď.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, přemýšlím, co odpovědět. Pro psychiatra je totiž komunikace základním diagnostickým i terapeutickým nástrojem a nedovedu si představit jak léčí lékař, který s pacienty nekomunikuje, to je špatně. Držím palce s hledáním jiného lékaře. Co se týká escitalopramu, tak účinek nabíhá se zpožděním, tady bych byl trpělivý. Píšete, že se úzkosti objevily po porodu. Ze zkušenosti vím že toto období je pro ženu rizikové, jak z důvodu hormonálních změn, tak se změnou role. Mateřství je velmi náročné na psychiku. Zde se může dobře uplatnit také psychoterapie.
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Vaše otázka je mířená opravdu na lékaře. Až mě zaráží, že Váš psychiatr tak málo komunikuje. To není příklad dobré praxe. Právě on by Vás měl znát a posoudit alternativu jiných AD. Sama se také potýkám s úzkostmi a opravdu nějakou dobu trvalo, než jsme našli správnou medikaci, která mi teď sedí a to dlouhodobě. Ale to je na posouzení lékařem. Sama bych se domáhala větší angažovanosti svého psychiatra. Sám to člověk nemůže zvládnout. Přeji hezký den.


Zpět na seznam