Přechod na jiná antidepresiva

Dobrý den ,chtěla bych se zeptat ,momentálně užívám zoloft 112mg ale nějak nepociťuji větší zlepšení mých stavů trpím agorafobií lehkou mám věčně výkyvy nálad a v tahle doba tomu ani moc nepomáhá ..můj dotaz zní zda přechod na jiná antidepresiva ze zoloft na cipralex,jaký bude zda ty nežádoucí účinky budou stejně jak při nasazování ,nebo to bude v klidu?mám strach aby se to nějak nezhoršilo,jaký byvaji přechody z antidepresiv na jiná ? Děkuji
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, oba léky patří do stejné skupiny antidepresiv, což neznamená, že u jednoho člověka mají stejné nežádoucí účinky. Zažil jsem případy, kdy pacientovi "nesedl" sertralin (Zoloft), zatímco dobře toleroval escitalopram (Cipralex). Nerozumím Vašemu dávkování, protože Zoloft se vyrábí v tabletách po 50 nebo 100mg (vy udáváte dávku 112mg). Změnu antidepresiv je třeba vždy podrobně klonzultovat s ošetřujícím lékařem, který Vám k tomu může dát obsáhlejší informace.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den! Děkujeme za Váš dotaz do poradny. Ptáte se, jaké bývají přechody z jedněch antidepresiv (AD) na druhá a obáváte se nežádoucích účinků při nasazování nových AD. Za posledních šest let jsem přecházela na nová antidepresiva tolikrát, že už to ani nepočítám. Bylo problematické najít ta správná. Nová AD po šesti týdnech od nasazení zabrala, ale po třech měsících jejich účinek prudce klesl. Byla jsem několikrát hospitalizovaná a trvalo čtyři roky, než se našla kombinace, kterou mám s mírnými úpravami poslední dva roky. Beru trojkombinaci AD. Přechod na nová AD byl pro mě pokaždé těžký. První dva týdny byly zlé, ale beru to tak, že pokud se chci někam posunout, přečkám to. Díky lékům jsem schopná vstát z postele a jít mezi lidi. Postarat se o rodinu... Navíc moje lékařka snižovala dávku prvních AD postupně a zároveň i postupně nasazovala ta nová. Promluvte si s lékařem o svých obavách. Předem si zajistěte volnější režim na období, kdy budete přecházet na novou medikaci. Není nutné se toho bát. Většina mých známých nese přechod na nová AD bez problémů. Důležité je, aby léky správně účinkovaly a Vám bylo lépe. Přeji vše dobré!


Zpět na seznam