Předchozí vztah současného partnera

Dobrý den, jsem s přítelem 9 měsíců. Stále mě trápí jeho předchozí vztah, který skončil 2 měsíce přede mnou. Na začátku mi přítel řekl nějaké informace ohledně jejich vztahu, vztah to nebyl dobrý, bylo v něm plno neshod a "nervů". Stále mám potřebu se na ten jejich vztah ptát a to na podrobnosti ohledně všeho včetně sexu, protože tomu, co mi partner řekl nebo říká, nevěřím, zdá se mi to nepravděpodobné, probírám to ve své hlavě a hledám v tom logiku a ta když není, tak mi z toho vyplývá lež. Nevěřím totiž žádnému muži. Zažila jsem dost zklamání, lží... Jakákoliv situace mi "nahodí" otázku na přítele ohledně minulého vztahu. Cokoliv mi připomene to, o čem jsme se již bavili ohledně jejich vztahu. A pokud mne ta otázka napadne, musím ji říct a ptát se a "hrabat" se v tom. Jak tyto myšlenky-otázky zahnat?? Je to hrozně vysilující, obtěžující jak pro mne, tak pro přítele. Děkuji za odpověď.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, napadá mě, že možná sama sebe hodnotíte nízko, což ve Vás může vyvolat třeba i neuvědomovaný pocit, že pro přítele nejste dost dobrá. To pak vede k dotazům na předchozí vztahy, které mají nutkavý ráz se ujišťovat. Pomoci Vám stím může psycholog - psychoterapeut.
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkuji za Váš dotaz. Odpovědět na něj je velice těžké. Máte jisté zkušenosti, které, jak popisujete, nebyly vždy kladné. A to Vás jistě může nějak ovlivňovat. Vnímám, že jste velice nedůvěřivá. To je někdy na místě, jindy to může být opravdu velice vysilující. Ve vztahu by měla být tolerance a otevřenost. Svým způsobem sdílet i minulost. Ale samozřejmě to nesmí jít přes určitou mez. Sama bych si s přítelem otevřeně promluvila, svěřila se mu se svými obavami. Třeba se společně najde nějaké řešení. Možností by byla i terapie, párová, individuální. Vztahové věci do ní patří, to znám z vlastní zkušenosti. Snad by se dalo nazvat dobrým krokem, že si situaci uvědomujete a chcete s ní pracovat. Zaslepenost by byla v tomto případě velkou překážkou. Proti unáhleným soudům pomáhá například určitá forma zdrženlivosti. Nejednat v afektu, ale třeba napočítat do deseti a pak se v klidu zeptat. Za mě je důležitý klid, nejednat unáhleně, ale v poklidu vše sdílet. Přeji hezký den.


Zpět na seznam