Přetrvávající třes

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Přítel začal v listopadu užívat reagilu, nejdřív 1,5mg a za dva týdny si měl zvednout dávku na 3mg. Zároveň mu ale psychiatr vysadil olanzapin 10mg na večer. S tím že v polovině prosince se objevil třes, nejdřív dolních končetin, poté horních a pak celého těla i s hlavou připomínající nemocného člověka s parkinsmem. Třes nepřestával tak mu ji psychiatr vysadil s tím že mu nasadil Akineton aby ten třes přešel. Od ledna už neužívá rivotril na spaní který užíval od června (postupně mu dávku snižoval) aby si na něj nezvykl a nevytvořil závislost.. Jenomže třes se mu sice hodně zmírnil ale nevymizel úplně. Zkouší teď být týden bez valproatu jelikož jsem četla že to může být velmi častý nežádoucí účinek ale přijde nám že to na to nemá žádný vliv. Teď má ten třes spíše ve stresových situacích nebo spíš když je nervózní i když nemá být z čeho (vyřizování na úřadech apod) předtím mu to nedělalo žádný problém a ani si nepřijde ze je ve stresu nebo tak. Tak by nás zajímalo jestli na to může mít vliv vysazení rivotrilu nebo čím to může být? Jinak má nově nasazený lék Abilify. Omlouvám se za tak dlouhý dotaz ale jinak to nejde. Předem děkuji za zodpovězení dotazu a přeji hezký den.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, příznaky, které se podobají Parkinsonově chorobě, mohou některé léky vyvolávat. Reagila k nim patří, i když jde o poměrně nový lék, který má mnoho jiných výhod. Píšete, že se potíže Vašeho přítele zlepšily, ale nevymizely úplně. Ono to chce nějaký čas a trpělivost. Hlavně neexperimentujte bez vědomí lékaře, to se může vymstít. Držím palce.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den! Děkujeme za Váš dotaz do poradny. Vůbec nevadí, že je dlouhý, přehledně jste vysvětlila, jaké léky přítel užívá. Sama se s třesem potýkám, a to i přesto, že mám v podstatě nezměněnou medikaci. Prožívám těžší a lehčí období a léky na ně nemají vliv. Například zima je zátěžové období a nic s tím nenadělám. Třes mě přepadá i přes den, kdy nemám žádné úkoly mimo domov. Vyřizování na úřadech je v těžkých obdobích neskutečně náročné, zatímco o pár měsíců později nemám problém. Velkou roli v tom hraje sociální fobie. U každé změny léků má psychiatrička dbala na to, aby výměna jednoho léku za druhý byla velmi pozvolná. Přesto jsem několik týdnů pociťovala mnoho nežádoucích účinků. Přeji vše dobré!


Zpět na seznam