priebeh schizofrenie

Dobry den, rada by som sa opytala nieco ohladom schizofrenie. Toto ochorenie ma moj brat, atak mal v zivote jedenkrat, vtedy mu bolo ochorenie zistene a zhruba rok trvalo nastavenie na liecbu - dobre zareagoval na aripiprazol, na ktorom funguje dodnes, je tomu 7 rokov, studuje, brigaduje, dlho mal priatelku, aktualne uz nie, atak uz odvtedy nemal, k psychiatrovi chodi pravidelne, psychiatrovi plne doveruje a spolupracuje s nim, brat si dokonca pocas celeho ataku schizofrenie v minulosti plne uvedomoval, ze nie je v poriadku a sam vyhladal pomoc. Chcem sa opytat, ci ste sa stretli aj s priebehom schizofrenie kedy pacienti mali len jeden atak za zivot, pripadne aj po rokoch kludu sa atak moze zopakovat? Este by ma tiez zaujimalo, ci naladovost a casta podrazdenost tiez patria medzi negativne priznaky, nakolko s touto vecou mame u brata problem... Napriek tomu ho vsak mam neskutocne rada, snazim sa proste nevestupovat s nim do konfliktov a ked ma zlu naladu nechat ho tak, aby nebol v strese, nakolko to jednoduche v zivote nema a viem, ze velakrat isto vnutorne bojuje s nejakymi tymi "demonmi", stigma, okolie, atd... Dakujem a prajem pekny den.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, schizofrenie může mít mnoho průběhových variant. Typ, kdy má pacient pouze jednu ataku akutní psychózy a poté v psychosociální oblasti funguje úplně normálně jako zdravý není až zas tak výjimečný, ale patří k těm šťastnějším a je jich méně než těch, kdy se psychóza opakuje. Náladovost a podrážděnost mohou s poruchou souviset, ale také mohou být součástí povahy člověka (osobnosti). Mezi negativní příznaky nepatří.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Váš dotaz mi udělal radost, protože popisujete jeden z těch dobrých přákladů toho, kdy léčba probíhá úspěšně, pacient má důvěru vůči svému lékaři a daří se mu žít naplněný život navzdory duševnímu onemocnění, které mu vstoupilo do života. Je to moc hezká ukázka toho, čemu říkáme zotavení z duševního onemocnění. To, jestli se Vašemu bratrovi nemoc znovu nějak výrazněji ozve, Vám asi nikdo neřekne. Nicméně je opravdu možné, aby ataka schizofrenie v životě člověka propukla pouze jednou nebo dvakrát a pak už nemoc ustoupila do pozadí. Hlavní je to, že Váš bratr nerezignoval na svůj život, že studuje, pracuje, má vztahy s lidmi okolo a dělá, co ho baví. Věřím, že i kdyby se snad někdy nemoc znovu ozvala, má velkou naději na to, že tuto další epizodu překoná a bude opět žít hodnotný život. Protože už má tu zkušenost, že to jednou zvládnul. I vy jste pro něho jistě velkou oporou. Je skvělé, jak citlivě k němu přistupujete, s jakou trpělivostí a pochopením. Přeji vám oběma jen vše dobré a bratrovi držím palce, aby se s nemocí už nemusel potýkat pokud možno vůbec.


Zpět na seznam