Přítel s depresí

Dobrý den, řeším problém s přítelem (32 let), který trpí zřejmě depresí. Jsme spolu rok a půl, tudíž ne moc dlouho. Má problém s prací, nebaví ho nenaplnuje... Pořád řešíme to stejné, už u 4 práce. Má pocit že nic nedosáhl, a že je zlý člověk. Je nemluvný, nerozhodny, nesnese lidi, he unavený,má problémy se spaním, přesto že by spal. Nic ho netěší, trápí ho migrény. Všichni nedělají, jak by měli, trápí ho věci, které nejde změnit...atd.. Přijde mi situace značně horší v zimě, kdy je brzo tma. Nevím jak mu pomoci, protože on už dle jeho slov, vše vyzkoušel a nic nepomáhá, bere antidepresiva, od obvodního lékaře a prášky na spaní. Byl prý u psychologů, ale jen placání o tom, co by měli říkat a co chce slyšet a nic. Nyní o ničem hovořit nechce, nemá na to čas, nemá na to peníze (kdyby šel k odbornikovi) a na moje rady, vysvětlení, má odpověď, proč to nejde. Já jsem nadmíru trpělivá a jednám citlivě, ale sama nic nezmůžu a nevím jako držím se, ale.. Je nějaké řešení? Nevím, jak ho "donutit" jít k psichyatrovi,řešit to. Přestože já jsem jediný člověk ktereho "snese" , a svým způsobem na mě hodně dá, v tomhle je to marné. V tomto se kousne a hotovo, zároveň už řekl, že kdyby mě neměl, tak by tady už nebyl..
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, zdá se, že děláte, co je ve Vašich silách. Ono dost dobře nelze člověka "donutit" říci si o pomoc, pokud ji a priori odmítá. Napadá mě, zda s depresivními stavy Vašeho přítele nemůže souviset i jeho povaha, protože se mi zdá, že Vás trochu vydírá (viz poslední věta o tom, že kdyby Vás neměl, už by zde nebyl), což nemusí být součástí čisté deprese. Odborníka, např. psychologa, můžete navštívit Vy sama, protože ta tíha na Vás musí doléhat a stálo by za to najít strategii, jak s tím naložit.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Zdá se, že Váš přítel trpí depresivními stavy a to i přes to, že užívá antidepresiva. Jak píšete, léky mu předepisuje praktický lékař. Když jsem se před lety začínala léčit s depresemi a s úzkostmi já, také jsem nejprve chodila pro recepty k praktické lékařce. Ale až když jsem se dostala do péče psychiatra, dostala má léčba nějaký konkrétnější směr a zlepšila se i její účinnost. Praktický lékař sice může tyto léky předepsat, ale přeci jen, není to psychiatr. Chápu, že lidé mají z nálepky psychiatrie obavy. I já jsem je měla. Ale vyšší kvalita života během úspěšné léčby za to rozhodně stojí. Není ve Vašich silách udělat to rozhodnutí za přítele. Můžete jen dál dělat to, co už nejspíš děláte - vyjadřovat mu blízkost a podporu, ale i obavy o něj. A pokoušet se ho motivovat, aby to s odbornou pomocí znovu zkusil. Co se týče psychologa/psychoterapeuta - lze při troše štěstí najít i ty, kteří pracují na pojišťovnu a pacient sám si nic nehradí. Přeji Vám oběma jen vše dobré.


Zpět na seznam