Příznaky schizofrenie

Dobrý den, jsem už skoro 2 roky po traumatu. Mám deprese, ale zvládám je sama. Když si čistím zuby, slyším hlasy, jak mě komentují. Slyším je i venku, když jdu na nákup. Jako by stáli za mnou nebo vedle mě. Mluví mezi sebou, jsou to lidé, které znám. Slyším je spíš jako by zdálky. Je tohle příznak schizofrenie, prosím? Když mám období, kdy se mi v životě daří, nemám deprese a jsem v pohodě, ty hlasy neslyším vůbec. Když je ale slyším v období deprese, tak denně a několikrát za den. Děkuji za odpověď.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, hlasy se nevyskytují jen u schizofrenie (ani u této poruchy nejsou přítomny vždy), mohou se vyskytovat i u depresí, také jsou lidé, kteří krom hlasů žádné problémy nemají. Zvažte, zda by Vám nějaký druh terapie nemohl odpomoci, pokud Vás problém trápí. Existuje také svépomocná skupiny lidí, kteří slyší hlasy, více na www.slysenihlasu.cz.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, na váš dotaz nemohu kvalifikovaně odpovědět co do příznaků schizofrenie, tak se zaměřím aspoň na část o depresi, se kterou mám osobní zkušenost. Píšete, že jste 2 roky po traumatu a máte depresi, kterou zvládáte sama. Já jsem měla delší depresi "jen" po nahromadění několika těžších životních krizí za sebou a sama bych ji asi nezvládla, dostala mě na takové dno, že jsem potřebovala pravidelné rozhovory s někým nezúčastněným (terapeut), kdo mě z ní pomohl vyjít. Proto mě napadá, že jste mohla po traumatu zvládnout své emoce rozumem a statečností, navenek se zdá, že trauma jste překonala, ale něco ve vašem nitru zůstalo zraněné - a proto se období s depresí opakují a obcházejí vaši statečnost těmito "divnými, zdánlivě nesouvisejícími" hlasy. Ale to je jen moje nabídka a dojem, jinak nechám kvalifikovanější odpověď na panu doktorovi. A přeji vám, ať se nepříjemných stavů zbavíte.


Zpět na seznam