Problém se spánkem

Dobrý den, je mi 34 mám takový dotaz, před lety jsem byl dlouhodobý uživatel marihuany, kterou jsem užíval před spaním, poslední roky pouze pár potahů. Bohužel před rokem jsem začal pracovní zátěž řešit alkoholem (denně 0.2L) a přidal jsem i nikotinové váčky (denně 10). S tím, že po práci jsem si stejně těch pár potahů z marihuany na spánek dal jelikož alkohol mi nikdy nechutnal a využíval jsem ho jen pro výkon. Bohužel jsem se vším ze dne na den skončil, protože život je jen jeden a toto není cesta. Nyní nemůžu v noci spát a i přesto, že mi bylo předepsano trittico, tak mě jen unaví, ale nepomůže navodit spánek. Můj problém spočívá v tom, že při přechodu do spánku (když ztrácim už vědomí) tak dochází k tachykardii a nabuzení a jak to šlo takto už několik dní, tak už to přerůstá v hypnofobii. Zkoušel jsem autogenní trénink a vše, ale i když se mysl zklidní, v tom momentu usnutí se to jeví jak panická ataka, právě při tom přechodu do bezvědomí. Jelikož mám spankovou apnoe, tak jdu v říjnu do laboratoře, ale mám dojem, že nikotin a alkohol mi narušily natolik spánek, že vůbec nevím co dál. Můj dotaz zní, jaký je rozdíl mezi tritticem, mirtazenem k navození spánku či jaká by byla volba k potlačení fyziologických projevů při onom přechodu do spanku? Jestli existuje něco, co přímo navodí hluboký spánek, kromě navýkových benzodiazepinů. Vážim si vaší práce a děkuji předem za odpověd.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, Mirzaten i Trittico jsou antidepresiva, která pomáhají navodit spánek, rozdíl je v tom, že každé v mozku působí trochu jinak, to by bylo na delší povídání. Jsou i jiné farmakologické možnosti jak navodit spánek a vyhnout se návykovým hypnotikům. Také by stálo zjistit, jak to je s Vaším panickým stavem těsně před usnutím. Paniky mají někdy tendenci se objevovat v určitých opakujících se situacích. čímž se mechanismus jejich vzniku upevňuje. To by mohlo napovědět psychiatrické vyšetření, existují také psychoterapeutické postupy (KBT) zabývající se poruchami spánku.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. S poruchami spánku mám také vlastní zkušenost a vím, jak vyčerpávající tyto obtíže jsou. Nevím, jak dlouho lék Trittico užíváte - vždy je třeba trocha trpělivosti, než lék začne naplno působit. A naopak při ukončení užívání návykových látek tělu nějaký čas trvá, než se vyčistí a srovná se s abstinečními příznaky. Je skvělé, že se pokoušíte se sebou aktivně pracovat a používáte relaxační techniky. Pro překonávání panických stavů je autogenní trénink ověřenou metodou. Je však třeba dobře jeho techniku ovládat. Tak jako tak je na místě poradit se s ošetřujícím lékařem a spolu s ním hledat nejvhodnější strategii řešení vašich obtíží. Medikaci lze upravovat, léků je na trhu celá řada. A doplněním o relaxaci a dobrou životosprávu můžete zlepšení stavu velmi napomoci. Držím palce a přeji vše dobré.


Zpět na seznam