Problem so spankom

Dobrý deň.. začala som mať problém so spánkom asi som si to privodila sama. Začal ma bolieť chrbát a celé telo začala som.si myslieť že mám rakovinu ako moj priatel lebo ho tiez bolel chrbát. To trvalo asi 4-5 dni. Potom som.sla.k lekarke urobili my testy a.zistili my anemiu všetky testy som mala dobre okrem.zeleza. takže som sa obavat prestala. Ale.potom som sa raz rozčúlila až my skoro srdce vyskočilo s hrude. V tu noc som mala busenie srdca a na dalsi den som už zle spala a.na tretí už som nemohla spať vôbec keď.som zaspavala myklo my nohou rukou alebo len nejakou časťou tela. Ja som v uk. Lekárka mi dala mirtazapine a za začal mi pomáhať. Ja som v depresii nebola len som proste nemohla zaspať chcela som ísť aj do prace náladu som.mala.v pohode . Predtým som cvičila ale musela som na chvíľu prestať koli anemii.mirtazapine mám 15 mg po mesiaci som.si začala dávať len pol asi 2 týždne som v pohode spala a potom zase mi.zacalo mykat pri zaspávani nohou ramenom atď. Dúfam že raz budem môcť byť bez liekov . A začnem opäť cvičiť. Dakujem
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, antidepresiva, mezi která patří také mirtazapin, se podávají především při depresích a úzkostech. Pokud je přítomna i porucha spánku, podávají se taková, která spánek podporují, mezi ně mirtazapin opět patří. Z toho, co píšete se zdá, že Vaše poruchy spánku mohou mít souvislost s úzkostným stavem, třeba krátkodobým, nicméně majícím jasný spouštěč (strach z chorob, bušení srdce). Jinak nemohu odpovědět příliš mnoho konkrétního, protože jsou lidé, kteří pro své potíže užívají antidepresiva jen nějaký čas a také jsou ti, kteří je potřebují dlouhodobě až trvale.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Když jsou lidé v nějakém dlouhodbějším stresu nebo prožívají nějaký psychický výkyv, často se to odrazí právě na snížené kvalitě jejich spánku. Znám to dobře na vlastní kůži. Léčim se s depresivními stavy a s úzkostnou poruchou. A pokud mám horší období, poznám to obvykle i podle toho, že prožívám podobné stavy, jaké uvádíte vy. Více se pozoruji, mám zvýšené obavy o svoje zdraví - a krom toho také špatně spím. Často se pak probudím uprostřed noci, cítím úzkost, srdce mi buší a já nemohu znovu usnout. Přes den jsem pak unavená a moje psychická výdrž jde dále dolů. Tyhle stavy však už dobře znám a také už lépe vím, co v takovém případě dělat. Vím, že musím víc odpočívat, jít se projít do přírody, promluvit si s někým, komu důvěřuji a kdo mne dokáže podpořit. Také se snažím dělat věci, co mne baví. Chodím dlouhodobě na individuální psychoterapii, proto o těchto stavech mám možnost hovořit i tam. A pokud je to nutné, domluvím se se svou psychiatričkou na dočasné úpravě léků. Pokud to dobře chápu, Vaše potíže se vrátily poté, co jste začala brát nižší dávku léků. Zřejmě na snížení ještě nebyl ten správný čas. Což ovšem neznamená, že léky nebudete schopna snížit či dokodnce zcela vysadit v budoucnu. Píšete, že Vám dělá dobře cvičení. Přeji Vám, abyste se mohla co nejvíce věnovat aktivitám, které Vám přinášení radost a pocit životní pohody. Pak se jistě zlepší i Vaše spaní. Přeji vše dobré a věřím, že se budete brzy cítit lépe.


Zpět na seznam