Problémové chování syna

Dobrý den, synovi je 17 let. Má velký problém s výbuchy vzteku a agrese. Rozhodí ho i úplná maličkost, doma, ve škole, na intru...Začne být velmi sprostý, agresivní, mlátí s věcmi, vyhrožuje že uteče a už ho nikdo neuvidí, navíc chorobne žárlí na svou přítelkyni. Má již v souvislosti s tím vsim problémy ve škole,na intru..Občas z něj vypadne, že si něco udělá.Vsimla jsem si i velké hluboké rány na ruce,vypadala jak když si o sebe típnul cigaretu. Výbuchy jsou velmi časté, pak třeba uteče pryč a vrátí se za půl hodiny v klidu s úsměvem na tváři. Nevíme si s ním rady, vše se zhoršuje,hrozí mu už podminene vyloučení ze školy. Byl mi ze socialky doporucen psycholog. Aniž by syna viděl neboho jakkoliv kontaktoval, tak jen řekl hmm tak ho zavřem někam do pasťáku a začal přemýšlet, kam ho pošle. Chtěla jsem kontakt i na nějakého terapeuta, co se zabývá tímto pod záštitou OSPODu ,ale řekli mi, že zabývají jen mladšími dětmi. Psala jsem před časem i mail jeho dětské lekařce, kde jsem problémy popsala s prosbou o radu,doporučení odborníka, ale ani neodpověděla .Jsme už z toho úplně na dně, mám pocit, že snad syn musí mít nějakou psych. poruchu ,je jak Jekyl a Hyde a moje snaha najít pomoc se nedaří.Myslite, že je odborná pomoc nutná?Nebo ho máme nechat, až padne "na hubu "a čekat, že mu to dojde?Děkuji za odpověď
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, myslím, že Váš syn odbornou pomoc zjevně potřebuje. Ono pořekadlo o "padnutí na hubu", které má léčivé účinky, zdaleka neplatí. Je dokázáno, že včasný zásah je pro dobrou prognózu důležitý. Zatím jste jako rodiče zákonnými zástupci Vašeho nezletilého syna, takže do toho máte co mluvit. Znamená to osobní konzultaci (píšete, že předchozí psycholog syna ani neviděl).
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den! Děkujeme za Váš dotaz do poradny. Popisujete, jaké těžkosti se synem zažíváte a máte o něj starost. Vezmu to od konce a nejdříve odpovím na otázku, zda syna nechat svému osudu nebo dál hledat pomoc. Už z toho, že píšete dotaz do naší poradny je vidět, jak se snažíte najít nějakou cestu k pomoci pro svého syna. Chci Vás v tom podpořit a věřím, že ji i najdete. Zde jsou kontakty na odborníky, na které se můžete obrátit: http://www.cmhcd.cz/stopstigma/uzitecne-odkazy/. Pokud je Váš syn ochoten někam jít a současnou situaci řešit, vytrvala bych a snažila se dál. Na druhou stranu je mi jasné, že je pro Vás tato starost a konflikty vyčerpávající. Hledejte i podporu pro sebe. Je mnoho rodičů, kteří prožívají stejné období se svými dětmi i těch, kteří už to mají za sebou. V odkazech můžete vyhledat kontakt na sociální služby nebo internetové stránky, na kterých budou tito rodiče své zkušenosti sdílet. Nezapomínejte tedy ani na sebe a věnujte se něčemu, co Vám přináší radost. Věřím, že se Vám pomoci dostane a synovi i Vám se uleví.


Zpět na seznam