Problémy s dcerou

Dobrý den,dcera 8 let poslední dobou kdykoliv po ní něco chceme nebo jí s babičkou řekneme něco co nechce slyšet začne ječet,vytreští oči, má vyděšený výraz,takto to trvá v kuse třeba i 20 minut,pak je schoulená v klubíčku a třese se,toto se pak opakuje třeba i několikrát denně už několik měsíců.Dělá to pouze při mně a při babičce,které jí vychováváme.Jeden čas tvrdila,že tohle dělá, protože vidí jakési duchy,ale teď je při tomto stavu vzdy v jakemsi transu kdy absolutně nic nevnímá jen vytreští oči a šíleně ječí, jakoby se něčeho bála.Už to doma psychicky nezvladáme a bojíme se každého nového dne.Jinak toto se začalo dít na konci školního roku,je vlastně již skoro 5 měsíců bez školní docházky díky koronaviru,v tomto období se to taky zhoršilo. Poslední dobou se bojíme po ní vůbec něco chtít nebo jí něco říct, aby se to u ní zas nerozjelo.Také má problémy s oblékáním,má oblíbených jen několik kousků oblečení, které nesmím vyprat,pak už mi je nechce nosit.Takhle jeden čas chodila i bez kalhotek,protože jí všechny skrabaly atd.,ven mi chtěla nosit jen jedny šaty bez ohledu na počasí,když jsem je vyprala,už je na sebe nevzala.Kvůli těmto záchvatům máme problémy i se sousedy, při jednom z posledních se k naší zahradě sebehlo několik sousedů s mobily,protože podle řevu mysleli,že se na zahradě stala nějaká tragédie.Prosim pomozte...
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, odpovídám společně na oba dotazy, které na sebe navazují. Věřím, že projevy Vaší dcery Vás velmi trápí a zdá se, že působí na okolí opravdu hrozivě. Navíc děti svůj stav popisují často v symbolicko fantazijních rovinách. Jinak to neumí a jejich blízké to může znepokojit ještě více. Píšete, že dcera se do těchto stavů dostává jen v prostředí svých blízkých a že ke zhoršení došlo v době, kdy díky omezujícím opatřením kvůli epidemii byla izolovaná od ostatních vztahů (škola, volný čuas), které k životu dítěte patří. to dává naději, že se podaří lépe zjistit, o co vlastně jde, co svými záchvaty sděluje. Je mi líto, že Vám psychologická intervence nepomohla, nemohu to však hodnotit. Možná by stálo za to si s psycholožkou tyto věci vyjasnit, nebo, pokud jí nedůvěřujete, najít si odborníka jiného. Je též možné obrátit se na Linku bezpečí, která poskytuje poradenství i pro rodiče, telefonicky a mailem.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, četla jsem oba vaše dotazy o problémech s dcerou. Myslím si, že to není lehká situace, naopak. Bez odborné pomoci se asi neobejdete a to, co vám nabídla psycholožka, nepovažuji za odbornou pomoc, protože není adekvátní tomu, co popisujete. Nenapadá mě nic jiného, než abyste hledala dál pomoc i jinde. Na našich stránkách vpravo nahoře na liště jsou tzv. užitečné odkazy, snad tam najdete pro hledání inspiraci. Je možno obracet se i na telefonické krizové linky.


Zpět na seznam