Problémy s jídlem

Dobrý den jsem dospívající kluk mám problém s jídlem, ale ne že bych trpěl přejídáním ani anorexií ani nejsem posedlí vzhledem.Můj problém spočívá v tom, že jím příliš málo druhů jídla, takže mám problémy když jedu někam na delší dobu kde si nemůžu něco uvařit sám problém je také ve škole nemůžu chodit do jídelny či restaurací.Prostě když se snažím něco nového ochutnat tak ve většině případů mi to nechutná nebo jsme mi dokonce udělá špatně.Děkuji za odpověď.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, máte dojem, že jde u Vás o psychický problém? Pakliže ano, může to mít hluboké kořeny, např. ve špatné zkušenosti, která ve Vás potlačila schopnost zkoušet něco nového, u Vás v oblasti jídla. Odhalit tyto souvislosti Vám může pomoci psychoterapie.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Pokud jsou vaše potíže s jídlem už příliš obtěžující a/nebo trvají dlouho, asi by stálo za to pátrat po tom, kde je jejich příčina, co bylo na jejich počátku. Obracíte se na nás, tedy asi máte podezření, že jsou nějak psychicky podmíněny? Je za nechutí k jiným jídlům nějaký strach nebo dřívější nepříjemný zážitek? Pak by mohlo pomoci si tento zážitek připomenout, i když to může být nepříjemné, a zkusit k němu zaujmout postoj, že to je minulost a že nechcete, aby vás dál ovlivňovala. Nebo za tím může být obava, že když jídlo nechystáte sám, není třeba čisté? Máte podezření na suroviny, ze kterých je? Na vašem místě bych si kladla podobné otázky a snažila se najít odpovědi, mohlo by vás to zavést k příčinám nechuti a pak i k jejímu odstranění. Někdy je takové pátrání snadnější s pomoci - pokud by se vám nedařilo přijít na příčiny sám, není vůbec na škodu obrátit se na nějakou poradnu nebo terapeuta. Byla by škoda, aby jídlo váš život omezovalo místo aby vám ho zpříjemňovalo. Držím palce!


Zpět na seznam