problémy s LÉKY obsahující quetiapinum

Pro reaktivní těžkou depresi v roce 2010 jsem dostala na spaní nejprve Derin a následně dále léky se stejnou účinnou látkou. Za 11 let jsem astronomicky přibrala a měla jsem štěstí, že jsem brala pouze 100, pak 1/2 100. Poškodilo mi to fyzické zdraví - nyní i zvýšené hodnoty S-TSH 7,2! Nyní vysazuji a i to je značně dramatické! Průjmy, nauzea a vysoká nesoustředěnost, špatný spánek! Neměl by se ten driják předepisovat pouze v případě kdy pozitiva převažují nad negativy? Jsem z toho zhnusená, psychiatrovi jsem důvěřovala, ale vysazuji a budu ráda, když se dám zase do pořádku, pokud to půjde! Copak neexistuje něco méně škodlivého na spaní? Je mi nyní 62 let a spánek je pro mě důležitý!
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, u léku by měla samozřejmě převažovat pozitiva. Těžko mohu Váš případ posuzovat, quetiapin je lék, který se běžně nepoužívá na léčbu reaktivní deprese, alespoň ne jako základní lék. Reaktivní deprese, které jsou pojímány jako dlouhotrvající reakce na zjevný stres, se léčí pomocí psychoterapie a eventuálně antidepresiv. Quetiapin je antipsychotikum, které se v malých dávkách někdy používá k podpoře spánku a většina pacientů jej snáší dobře. V takových případech, tedy na spaní, se dávkuje většinou v rozmezí 25-50mg, pro informaci při léčbě psychóz, jako je např. schizofrenie, se dávkuje mnohonásobně víc.. Pokud je podezření z nežádoucích účinků, je třeba provést patřičná vyšetření a jeho další užívání zvážit. Proberte to se svým psychiatrem, který by Vám měl k tomu říci více.
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz do naší poradny, z kterého vnímám Vaši informovanost o zdraví. Chápu, že je pro Vás spánek důležitý, stejně tak i já si zdravého spánku velice cením, i když za pomoci medikace od psychiatra. Pokud správně rozumím, tak aktuálně lék Derin postupně vysazujete. Jen mi dovolte, Vás upozornit, že změna léků či jejich vysazování by mělo probíhat pod kontrolou odborníka-lékaře, který Vám lék předepsal. Také jsem z dotazu vyčetla, že vůči psychiatrovi nyní máte spíše nedůvěru. Možná by stálo za to, obrátit se na jiného psychiatra, který Vás i později může provázet Vaší léčbou. Aby nedošlo ke zhoršení stavu či k jiným obtížím, když budete sama bez odborné kontroly měnit, snižovat medikaci. Nevýhodou některých psychiatrických léků jsou jejich vedlejší účinky, jako např. zvýšená chuť k jídlu a přibývání na váze při dlouhodobém užívání léků. Při postupném vysazování léku se mohou dostavit jiné nepříjemné účinky, o kterých i píšete (průjem, špatný spánek atd.). V tomto okamžiku Vaše tělo reaguje na snižování účinné látky obsažené v léku. Časem mohou i tyto účinky vyprchat a tělo si zvykne. V oblasti psychiatrických léků jsem laik a nechám si poradit od lékaře, psychiatra. Za tu dobu jsme vystřídali již několik léků, než se našla vhodná medikace, která mi sedla a podporuje mě vedle jiných metod v léčbě k zotavení. Doufám, že jsem Vás mohla podpořit mými zkušenostmi, a tak odpovědět na dotaz. Přeji hodně štěstí a zdraví.


Zpět na seznam