Problémy s usínáním a spánkem z důvodu úzkostných stavů

Dobrý den, mám problémy s usínáním, rozhodila mě událost, kdy se do vedlejšího bytového domu (jiný vchod), nastěhoval nový soused. Několik dní poté jsem slyšel, když jsem se s manželkou dívali na televizi (na náš byt máme hypotéku), jak nahlas pustil prkénko od záchodu a pak později k večeru zřejmě kvůli nějakému nezdaru zakřičel kurva! (podobné problémy se sousedem už jsme měli před cca sedmi lety, kdy jsme bydleli v pronájmu vedle alkoholika, který do noci koukal na nahlas puštěnou televizi a po roce jsem se museli odstěhovat. Dne 6.1.2021 jsem kontaktoval obvodního lékaře-prášky na spaní (Zolpidex 10mg). Když jsem si je vyzvedl v lékárně, byl jsem klidnější, ale další dny se přidaly silné obavy a úzkosti ze vzniknutí závislosti na prášcích na spaní (otec byl alkoholik závislý na Rohypnolu). Proto jsem dne 13.1.2021 opět volal obvodní lékařce, předepsala antidepresiva Trittico 75. Švagr mi dal celkem intenzivní mentální koučink s radou, ať začnu více sportovat a méně jíst stravu, obsahující rychlé cukry. Antidepresiva ať neberu! Už jsem se cítil lépe, když v koupelně u souseda jsem uslyšel nahlas pustit prkénko od záchodu a vše bylo pryč. Dostal jsem úkol se s novým sousedem seznámit. V zaměstnaní strávím 90% času u PC a nemůžu se soustředit a únava začíná byt neúnosná. Závěrem, momentálně mám panické záchvaty při samotném ulehnutí do manželské postele. Moje otázky zní, je to správná cesta? Mám užívat léky a jestli ano tak případně jak? Děkuji
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, antidepresiva se k léčbě úzkostí používají, Trittico pak častoi tehdy, kdy má člověk problém se spánkem. Je to většinou pacientů velmi dobře snášený lék. Mou pozornost upoutalo totéž, co peer poradkyni, tedy to, co Vaše současné problémy spustilo. Souhlasím, že v takovém případě je lépe se svěřit odborné péči psychiatra, eventuálně psycchoterapeuta. Držím palce.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, mám za sebou dlouhou zkušenost s úzkostí, které mě několik let ničila život. Snad vám moje zkušenost pomůže. Problémy se sousedem, které popisujete, by asi byly nepříjemné každému, ale to, jak zasáhly extrémně do vašeho života, by zasluhovalo víc prozkoumání - možná navazují na nějaké další nepříjemnosti, které jste v sobě potlačil, ale nevědomky se teď kombinují s aktuální situací, něčím ji připomínají? To vše by bylo možná užitečné prozkoumat s pomocí odborníka, abyste přišel na to, proč na vás má tato situace tak velký vliv a také, jak se k ní postavit a nějak uspokojivě ji vyřešit. Léky, jako antidepresiva, mohou být velmi užitečné, ale taky mohou oddálit - pokud jsou jedinou léčbou - skutečné odstranění příčiny vaší úzkosti. Někdy to vypadá, že praktičtí lékaři je předepisují velmi rádi, ale o duši bohužel často nevědí vůbec nic. Vaše potíže bych vám doporučila probrat raději s psychiatrem, který je odborník na psychiku, případně se s ním poradit o vhodné psychoterapii, díky které byste našel cestu k řešení. Moc vám přeji, ať se úzkosti zbavíte a najdete dobré řešení.


Zpět na seznam