problemy se spankem a úzkostmi

Dobrý den. Prosila bych o informaci a radu. Před dvěma lety jsem po prodělané operaci začla mit problemy se spánkem, půl roku jsem měla stilnox,někdy půl a někdy celou tabletu.Pak se mne přidaly úzskosti ,které byly docela silné.Bylo mne předepsano AD,za rok a půl jsem vystřídala šestery AD.Vždy po cca měsíci mne začnou vždy opět silné úzskosti a nespavost.Chodim celou dobu k psycholožce,doma nemám žádné problémy,starosti.jen ta nespavost a nevolnosti,spojena úzkostmi. Před 10dny jsem si vzala v noci zolpidem a docela jsem spala a nyni si ho beru co druhý den.K doktorce jdu až za měsic,takže bych prosim od vas ráda slyšela,zdali si neuškodim zolpidenem a nebo zdali bych ho raději nemohla brat stálé,když vim, že mne pomáhá.Děkuji
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, jako lékař nemohu říci nic jiného, než že Stilnox (zolpidem) by se neměl užívat pravidelně déle, než několik týdnů kvůli možnému rozvoji návyku. Je to uvedeno i v oficiálním doporučení dávkování. Od toho je třeba odlišit občasné užití. Ze zkušenosti vím, že někteří pacienti jej berou pravidelně dlouhodobě, dávky nenavyšují a lék u nich neztrácí na účinnosti. Nicméně vzhledem k tomu, že takovéto užívání má svá rizika, nelze je obecně doporučovat.
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz do naší poradny. Sama znám, jak mohou být problémy se spánkem nepříjemné. Přímou radu k léku Zolpidem Vám bohužel nemohu dát, poněvadž sama užívám jiný lék na noc. Na Vašem dotazu mi přišlo zajímavé to, že potíže začaly po operaci a jinak píšete žádné problémy a starosti. Sice nepíšete, o jakou operaci se jednalo, ale někdy i relativně obyčejné věci, lékařské zákroky atd. mohou vést k malé změně psychiky a i kvality spánku. Poruchy spánku zahrnují zejména obtížné usínání a sníženou kvalitu spánku. K usínání mi pomáhá čtení knihy nebo poslech audioknihy, čaj na spaní (např.meduňka). A když přijde období špatného usínání nebo noční můry, tak jsem vypozorovala, že to pro mě může být signál -něco není v pořádku - ať už stres v práci, nespokojenost, málo pohybu, větší zátěž než jindy atd. Zkuste se zamyslet nad tím, co je příčinou, spouštěčem špatného spánku. Pokud si nejste jistá ohledně léku Zolpidem, poradila bych se s odborníkem-lékařem, který Vám asi lék předepsal. Přeji Vám hodně štěstí a zdraví.


Zpět na seznam