prosba o pomoc

Dovoluji si Vám napsat, protože jsem už zoufalá.Je mi 42 let a mám psychické problémy už řadu let nyní je to už neúsné protože mám syna 9 let a nefunguji jak mám. strašně moc se bojím nových léků kvůli mé fobii ze žaludku a nevolností.Trpim úzkostí a panickou poruchou.Od 25 let jsem měla psychosomatické problémy a skončila na citalecu a pak asentře 50 a bylo mi bez problémů až trochu cestování autobusem mi nedělalo dobře.Ve svých 31 let jsem otěhotněla a kvůli strachu mého manžela o dítě jsem vysadila asentru i občasný neurol.Asi po 3 měsících mi bylo strašně zle žaludek, třesavka, mdloby a vše o hodně horší než bylo.Bohužel mi na žaludek už neseděla asentra tak jsem dostala olwexii a jiné nic nesedlo až mirtazapin na noc a neurol 3x0,25 který mě držel abych aspon mohla jíst ještě lékař zkusil olanzapin 5.Nějak jsem to přečkala porodila ale v těhotenství se mi rozjelo i to že je mi špatně ve všech dopravních prostředcích takže nežiju všude jen chodím.Nyní jsem na asentře 100 1-0-1 a neurol 0,25 1-2-0 a mirtazapin 15 a olanzapin5.AFobie se zhoršila takže s dítětem to sama nezvládám.Zkoušela jsem psychology ale žádné trápení nemám jen fyzické obtíže.Nevím jak z toho kruhu ven jestli je to přemíry léků.Strachy mám každodenní jiné problémy psychické nemám.koronavir vše zhoršilPrý jsou i léky přímo na žaludek ten mě trápí nejvíc a strach nevím zda léky ovlivní všechny léky mě jen udržujou ale neni den kdy by mi bylo dobře.Je nějaká možnost?
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, fyzické potíže s psychikou často souvisí, sama popisujete, že trpíte fobií. V takovém případě je vhodné hledat takového psychoterapeuta, který se v psychosomatice orientuje, je to ale běh na dlouhou trať. Co se týká léků, které užíváte, tak z toho mohu usoudit jen to, že ač je berete, není Vám dobře. Vhodnost kombinace nemohu posoudit, dávkování Asentry máte vyšší, ostatní léky máte v malé dávce. Dovedu si představit, že někomu tahle kombinace může vyhovovat, někomu ale ne. O tom je třeba si promluvit s psychiatrem, který Vám léky ordinuje, včetně toho, zda vidí i jiné varianty farmakoterapie.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den! Děkujeme za Váš dotaz do poradny. Váš popis situace je velmi názorný a musím přiznat, že se ve spoustě Vašich obtížích nacházím také. Od střední školy mám problémy se žaludkem, na vysoké škole jsem na to dlouhodobě brala léky. Byla to reakce na stres. Po prvním porodu jsem začala trpět depresí a přidaly se psychosomatické potíže. Vhodnou léčbu jsem nalezla až po osmi letech díky hospitalizaci. Momentálně beru léky na překyselení žaludku ve zcela výjimečných obdobích. Shodují se s nástupem depresí. Ale medikaci mám dva roky tu samou. Přesto má deprese svoji dynamiku a většinou jsou tři měsíce lepší a následující tři měsíce horší. Neztrácejte naději a hledejte vhodnou kombinaci léků dál. Bez čeho bych se ale neposunula dál, je pro mě psychoterapie. Tu jste také zkoušela. Přesto si myslím, že jakmile naleznete správnou medikaci, může Vám psychoterapie pomoci s udržením duševní pohody. Prosím, vytrvejte v hledání. V současné době je mnoho variant pomoci. Přeji vše dobré!


Zpět na seznam