prosba o pomoc

Dobrý den pane Doktore Měla bych dotaz, nebo spíš prosbu o pomoc. Mám dojem, že přítel trpí maniodepresivní psychózou, nebo jinou podobnou poruchou. Problém je, že to, že má nějaký problém uznal pouze 2x. Jinak si odmítá přiznat, že by nějakou nemocí trpěl. Nyní mu hrozně kolísají nálady. Je výbušný kvůli malichernostem, dokáže mi tak sprostě nadat a vyhnat mě ze svého života a po hodině mě prosí na kolenech,abych ho nepouštěla, že už to neudělá. Nevím jestli si své chování uvědomuje, někdy mám pocit že snad ani ne. Taky mívá pocity sebelítosti, všechny chyby a viny hází na ostatní. Míval stavy kdy se rozbrečel nebo rozesmál a nevěděl proč. Občas brečí nebo se směje ze spaní. Párkrát i mluvil o sebevraždě. Už jako děcku mu diagnostikovaly ADHD. Jeho mamka se léčila několikrát v proti alkoholové léčebně. Pila i v těhotenství. Sestra má mozkovou obrnu. On sám si rád zakouří marihuanu a vypije si. Mohla bych odejít, ale spíš bych mu ráda pomohla..Jenže už nevím ani jak sním komunikovat, abych v něm nevyvolala agresi. Jak takové člověka přimět k léčbě. Budu ráda za jakoukoli radu Děkuji
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, není lehké se jednoduše vyjádřit k problému, který mi připadá jako provázaný a dost možná v něm je nejhůř právě tomu, kdo do poradny dotaz vznesl. Chcete pomáhat někomu, s kým už nedokážete normálně promluvit, protože se k Vám chová agresivním a ponižujícím způsobem, aby Vás pak na kolenou prosil, abyste ho neopouštěla. Sebelítost a obviňování druhých k podobným projevům patří. Problém je, že v této situaci trpíte a trápíte se, zatímco Váš přítel, přestože má jistě velký problém, zdá se, není příliš motivován s tím něco dělat. Situaci můžete pomoci tím, co Vám radí naše peer poradkyně. Tedy že se také postaráte sama o sebe, stanovíte si své hranice a příteli dáte své vymezení se vůči jeho výpadům jasně najevo. Vím, že se to snadno řekne, že může hrozit i konec vztahu, z čehož máte asi strach, na druhou stranu ale to, že se přestanete nechat využívat, může přítele motivovat ke změně. Netvrdím, že netrpí maniodepresí, ale ta se většinou projevuje trochu jinak. To, co popisujete, může vycházet také z problematické povahy, která se pak může promítat do vztahů. Pravda je, že pokud s tím člověk nic nedělá a řeší to výpady vůči svým blízkým, alkoholem a marihuanou, může se porucha nálady rozvinout.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, dovedu si představit, že je vám v této situaci velmi těžko. A správně tušíte, že pomoc musí vyhledat on sám, těžko ho můžete nutit ke změně, pokud sám nepociťuje potřebu. Na vašem místě bych spíš začala myslet na to, jak můžete ochránit sama sebe a kam jeho chování k vám ještě chcete pustit. Vím, že vám to může připadat sobecké, ale pokud chcete příteli pomoct, potřebujete si zároveň zachovat vlastní důstojnost, aby vám nedošly síly dřív, než si on uvědomí, že by situaci měl začít řešit. A kdo ví – možná když mu začnete dávat najevo, že některé projevy si prostě nemůžete nechat líbit, pocítí touhu věci změnit. Držte se.


Zpět na seznam