Prosba o radu

Ahoj všem, lékařka mi diagnostikovala depresi, ale netrpím na černé a beznadějné myšlenky, které jsou jedním z hlavních příznaků. Mojí největší starostí je zhoršená paměť a naprostý výpadek psychomotorických funkcí. V komunikaci s lidmi mi trvá několik vteřin než si uvědomím, jak bych měl reagovat. V mysli mi namísto klasických formátů "vyskakují" melodie a texty písní a zejména obrazy vzpomínek. Všechny tyto skutečnosti mě omezili natolik, že jsem si musel přeložit termíny zkoušek a zanechat práce, jelikož se nemohu pořádně soustředit. Chtěl bych se proto zeptat, zda má někdo z Vás při depresi podobné problémy? Svůj stav bych nejlépe popsal jako totální myšlenkové vakuum, zvláštní stav prázdné meditace, kdy mě myšlenka napadne pouze při pohledu na nějaký předmět či obraz. Děkuji Vám
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, beznadějné myšlenky jsou nejčastějším doprovodem deprese, ta ale může mít i jiné podoby, jako je apatie, nesoustředěnost, pocit ztráty psychické energie. Pokud se Vám do mysli tlačí myšlenky či obrazy proti Vaší vůli a znemožńují Vám zaměřit pozornost kam potřebujete, upomíná to na nutkavost. Pokud Vám paní doktorka diagnostikovala depresi, zeptejte se jí proč zrovna depresi, jak Vaše potíže vysvětluje a hlavně co s tím.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Já sama mám také diagnostikovanou depresivní poruchu. Moje projevy tohoto onemocnění se však od těch Vašich liší. Já zažívám v době zhoršení stavu zejména pokles nálady, ztrátu zájmu o cokoli, silnou úzkost a vyčerpanost. Stavy, které vy popisujete, jsou ale dost odlišné. Sama mám v době deprese také problém s pamětí a soustředěním - to je celkem běžný projev této diagnózy. S tím, co nazýváte "myšlenkovým vakuem", osobní zkušenost nemám. Snad jen ve spojení s tím nezájmem o nic. Já mám naopak v krizích spíše tendenci se ve svých myšlenkách cyklit, což je pro mne nesmírně obtěžující a vyčerpávající. Věřím, že po zahájení léčby se Váš stav brzy zlepší, potíže ustoupí a vy se budete moct brzy vrátit ke svým běžným studijním i pracovním povinnostem. Držím palce a přeji jen vše dobré.


Zpět na seznam