Prosím o radu

Dobrý den,vše u mě začalo v roce 2015, kdy jsem byla zhruba půl roku po rozchodu z partnerem a zůstala jsem se svým 1,5 starým synem. Odejít od partnera doteď vidím jako své nejlepší rozhodnutí a ničeho nelituji. Nicméně začaly se u mě objevovat stavy,které jsem neznala. Třes, těžké dýchání, tlukot srdce, motání hlavy, těžko od žaludku...prošla jsem několik vyšetření (sono břicha, vyšetření žaludku, odběry krve atd.). Vše bez jakéhokoliv nálezu. PL mi tedy napsala Itakem a Xanax s podezřením na úzkostné stavy. Já sama jsem to nechápala, protože jsem byla konečně šťastná a spokojená. Léky ale pomohly a popsané stavy se objevovali velmi zřídka a vždy jen na chvíli. V roce 2018 jsem již dávky začala postupně snižovat a byla jsem déle jak tři měsíce na 1/2 obden. V únoru 2019 jsem léky vysadila úplně, protože by jsme chtěli další miminko a asi během 14 dnů se opět vrátili ty hrozné stavy. Když jsem si vzala Xanax, po pár minutách se mi ulevilo. Nasadila jsem znovu i Itakem. Měsíc mi bylo hrozně a pak se vše zase zlepšilo. Teď tedy beru jen Itekem (1 denně) a opět mi začíná být špatně. Už jsem si i několikrát musela vzít Xanax, abych byla vůbec schopná fungovat. Proč najednou Itakem nestačí a jaké mám další možnosti s ohledem na plánování miminka? Děkuji
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, medikace pomáhá pacientům od úzkostných příznaků, nicméně stoprocentně nezaručuje, že se tyto už nikdy neobjeví. I události, které nepůsobí navenek negativně (rozchod s partnerem, který si sama přejete, plánování dalšího dítěte) vyžadují spuštění adaptačních mechanismů, které se navenek může projevit návratem potíží, jinými slovy to popisuje naše per poradkyně. K prevenci a zvládnutí těchto stavů může prospět psychoterapie, která Vám pomůže odhalit skryté souvislosti Vašich potíží. pokud se potíže vrací, stálo by také za to navštívit odborného lékaře - psychiatra. Co se týká antidepresiv, tak jsou preparáty (Itakem mezi ně patří), které jsou i v případě gravidity považovány za celkem bezpečné. Držím palce.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Stavy, které popisujete, dobře znám na vlastní kůži. Jsou to projevy psychické úzkosti, která se odráží i v tělesném prožívání. Potvrdilo se to u Vás i tím, že se Vám po nasazení psychiatrické medikace skutečně ulevilo. Píšete, že jste byla překvapena tím, že se Vám úzkosti objevily v době, kdy už jste měla odchod od partnera za sebou a mohla jste tedy být spokojená a v klidu. Lidská psychika je velmi nevypočitatelná a není snadné odhadnout, co může zdrojem aktuálních úzkostí být. Někdy v psychice zpětně doznívají stresy, které jsme prodělali v minulosti. Jindy nám něco může pracovat v podvědomí, aniž si pořádně uvědomujeme, co to je. Navenek může být vše v pořádku, ale mohou v nás být různé skryté neuvědomované obavy a dělat nám špatně. V tomto ohledu je přínosná psychoterapie, kde si člověk může postupně své strachy uvědomit a začít s nimi postupně něco dělat, naučit se jim lépe čelit. Mně samotné už několik let velmi pomáhá. K uvedené medikaci se nemohu nijak vyjadřovat, tyto léky neznám. Je třeba se poradit s lékařem. Jen bych Vám z vlastní zkušenosti doporučila najít si odborného psychiatra, protože praktický lékař sice také může předepsat řadu psychiatrických léků, ale přeci jen této problematice tolik nerozumí. Bylo by to lepší i s ohledem na plánované těhotenství a účinky léků na miminko. Přeji Vám jen vše dobré a brzkou úlevu.


Zpět na seznam