Prosim o radu

Dobrý večer, blízký člen rodiny 22 let pozival drogy a alkohol. Byl hospytalizovan.bere 20 mg zalasty večer.uz skoro měsíc. Necítí žádnou úlevu hlasy slyší pořád a jeste ma pocit ze nam nekdo ubližuje a vydírá kvuli tomu ze bral drogy. Lidi ho pomlouvají. Psychiatr nejblizsi termin az v prosinci. Na oddělení kde byl propuštěn mu nabízejí hos0ytalizaci, které se bojí. Je mu nejlépe doma. Kde sehnat akutně pomoc. Nebo jak dlouho trvá než leky zaberou. Je sklesly nedokáže se soustředit. Unavený. Třeba potrebuje změnit léky, nebo přidat neco na uklidnění. Chceme mu pomoci jsme zoufaly.Jsme ochotný i to vyšetření u psychiatra zaplatit. Nemáte prosim kontakt jsme ze severních čech. Děkuji za odpověď
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, neznám historii potíží Vašeho příbuzného, ale s antipsychotiky, mezi něž patří i Zalasta, je to tak, že částečný zklidňující účinek by se měl projevit ihned, zatímco příznaky jako hlasy apod. odeznívají během týdnů. Nevím, zda psychiatr, kterého zmiňujete, je stálým lékařem Vašeho blízkého, ale v případě, že se pacientův stav nelepší nebo se dokonce zhoršuje, měl by si najít bližší termín. Jinak oslovit můžete kteroukoli jinou ambulanci ve vašem regionu. Také by mohlo velmi prospět, kdyby s vaším příbuzným navázala kontakt některá z organizací, která pomáhá duševně nemocným v jejich přirozeném prostředí. Na severu Čech je to často organizace Fokus.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Jako peer poradce, který odpovídá na dotazy výhradně na základě své vlastní zkušenosti s psychickými obtížemi, se nemohu vyjadřovat k účinkům léčiv. Při práci s klienty se běžně setkávám s tím, že upřednostňují domácí prostředí před hospitalizací a je to naprosto pochopitelné. Já sama bych to v takové situaci cítila stejně. Pracuji v organizaci, která se zaměřuje právě na to, aby se lidé mohli ze svých duševních potíží zotavovat v přirozeném prostředí domova. K tomu však potřebují větší míru podpory a konkrétní praktické pomoci. Pokud se zapojí rodina, ambulantní psychiatr i další pomáhající sociální služby, vše se daří mnohem snáz. Napíšete přesně, odkud jste. Nevím, jaké jsou ve vašem regionu možnosti. Na vašem místě bych se pokusila zjistit, zda u vás působí nějaká organizace, která pomáhá klientům s psychickými obtížemi a je schopna být s vaším příbuzným v intenzivním kontaktu. Při zhoršení stavu by mělo být možné požádat psychiatra o častější kontakt. Pokud jej není schopen nabídnout, lze psychiatra i změnit. Vše však záleží na lokalitě, kde žijete. Jsou regiony, kde bohužel není dostatek možností a výběru. Držím celé rodině palce, aby se situace obrátila k lepšímu.


Zpět na seznam