Prosím o radu

Dobrý den , Má přítelkyne byla tehotna a nebylo to lehke. Nasel jsem ji doma krvacet v slzach . To bylo na jare kdyz zacal covid a nikdo nevedel ,byl jsem vykazan , ze tam nemuzu byt , po propusteni se to pak stalo znovu .Malá se narodila predcasne a trapila ji novorozenecka kolika.Do toho mi nekdo urezal katalyzator u auta . Zacal jsem mit problemy s krcni pateri.V listopadu mi byl zjisten vyhrel plotenky.Bolela me ruka a brneni 3 prstu trvalo asi 3 tydny . Neuveritelne jsem se bal a tim ze sem mel doma pulrocni dcerku jsem propadal v obavu jak uzivim rodinu kdyz se mi ruka nezlepsi . Zacal jsem travit na netu cas tim jak to muze se mnou dopadnout . V prosinci se mi myslenka , ze bych mohl male neco udelat nebo nekonu na kom mi opravdu zalezi . Neuveritelne uzkosti a stavy neklidu asi asi 5 tydnu . Ja vim ze bych niceho takoveho nebyl schopny jsem opravdu citliví a nasilí se mi hnusí. O to vice sem byl znepokojen . No doslo mi,ze to jsou jen myslenky. Nemam problem chodit ven ani za rodinou . Jen mam opravdu strach z toho co mi je a nestula si o tom ctu. Byl jsem stim u psychiatra a napsal mi sertalin 50 jednu tabletku .Muze se jednat o nasledek velkeho stresu ? Leky beru14dni a uzkosti uz slabsi jen ten strach a nervozita pretrvavaji. Prosím o radu . Chodím rád ven často , zadnou velkou unavu nepocituji , chut k jidlu mam normalni , sex je v pohode a radost pocituji.Jen nevim co mi vlastne je , bylo mi vlastne receno , ze jsem uzkostnejsi. Děkuji
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, to, co popisujete, skutečně vypadá jako úzkost, která měla navíc nutkavý charakter (to jsou ty obavy, že se neovládnete a ublížíte někomu, koho máte rád. Zdá see, že tomu předcházel velký stres, včetně potíží s páteří. To mohlo zafungovat jako spouštěč. Je fajn, že Vám lék zabral, k plnému rozvoji je třeba více týdnů, otázkou také je, zda by Vám nepomohl také psycholog - psychoterapeut.
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Vážím si Vašeho dotazu. V poslední době jste toho opravdu mnoho zažil. A byl jste vystaven velikému stresu. Který může hrát významnou roli. Je dobré, že jste si uvědomil, že to co Vás napadá, jsou jenom myšlenky. Mně toto uvědomění vždy pomohlo, abych s tím mohla pracovat, třeba na individuální psychoterapii. Já sama bych byla na informace z internetu opatrná. Ale chápu, že máte strach a hledáte východisko. I u mě, pokud zažívám velký stres, přichází úzkost a strach. Léky mi na to pomáhají. Ale je třeba myslet na to, že antidepresiva začínají fungovat po delší době. Je třeba vytrvat. Sám píšete, že se necítíte unaven, máte chuť k jídlu … toho bych si já cenila. Strach a nervozita jsou nepříjemné. Mně pomáhá se někomu svěřit, ať profesionálovi nebo blízkému. Dostat myšlenky ze sebe. Podívat se na ně jakoby zevně a líp s nimi potom naložit. Proti stresu bojuji meditací, procházkou, odpočinkem. Přeji hezký den.


Zpět na seznam