Prosím o radu

Dobrý den, prosím vás chtěla bych se optat, aktualně beru itakem 1-1--0 a neurol pulku ale nesedi me to a momentalne me doktorka napsala rivotril 0,5mg a to 0-0 1/2 neurol ¨1/2-0-0 a lamotrix zacatek 1/2-0-0 a posupne 1-1-0 co si o tom myslite trpim atakem depresema uzkosti mam sveheho terapeuta, jsem mlada slecna 26 let ale toto se me zda jako že uz je to asi vazne moc? Mohu znat vas nazor dekuji
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, úzkostně depresivní stavy v dnešní době psychiatři řeší čím dál častěji, asi bych nehovořil o závažnosti, spíš bych si myslel, že se Vám paní doktorka snaží medikaci vyladit tak, aby byla účinná, možná proto, že dosavadní kombinace neměla dostatečný efekt. To se v psychiatrii stává celkem často. Kombinace Vašich léků není neobvyklá, v případě sedativ (Rivotril, Neurol) je optimální dávky nenavyšovat. psychoterapie je u úzkostně depresivních stavů vhodná a účinná, je to však běh na delší trať, jak také vyplývá z vyčerpávající odpovědi naší peer poradkyně. Držím palce.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, chápu Vaše znepokojení a obavu z přílišného užívání léků. Také jsem to zažila. Na druhou stranu jsem ale zažila období, kdy mi léky nezabíraly a s mým lékařem jsme celkem dlouho hledali kombinaci, která bude alespoň trochu účinná. Psychiatr mi tehdy vysvětlil, že účinky léků jsou velmi individuální a že často trvá nějaký čas, než se najde kombinace léků, která sedne a pomáhá. Nezdá se mi, že by Vám lékařka napsala o moc více léků, než jste brala. Přidala vlastně pouze půlku 0,5 mg rivotrilu a nahradila itakem (antidedpresivum) lamotrixem (antepileptikem), který by mohl pomoci proti depresím. Být na Vašem místě, tuto novou kombinaci bych bez obav zkusila. Připojuji i názor kolegyně: To jestli berete léků moc, neumím a nemohu posoudit. Je důležité, zda Vám takto nastavená medikace vyhovuje a pomáhá. Zkuste si o tom promluvit se svým lékařem a můžete společně hledat další cestu. Pro mě byly léky důležité v nejakutnějších fázích nemoci, když ty nejzávažnější stavy pominuly, začaly jsme s lékařem léky postupně vysazovat, pokud cítím, že se něco děje, na nějakou dobu si dávky opět zvýším, zkrátka řeším to podle aktuální situace. K udržení kondice mi kromě léků pomáhají hlavně ostatní způsoby léčby, jako dostatek pohybu, ale i odpočinku, dodržování pravidelného režimu, smysluplné trávení volného času a terapie.


Zpět na seznam