prudké výkyvy nálad

Dobrý den,nevím co se se mnou děje ani psychiatři to neví,po porodu první dcery,jsem začala mít psychické problémy,myslela jsem že to jsou deprese,přestala jsem kojit a brala antidepresiva,vyzkoušela jsem skoro všechny,ale nic mi nepomohlo a proto jsem se rozhodla že to vyřeším druhým těhotenstvím,bud se zlepším a budu spátky veselá a plná života jako dřív nebo se zblázním úplně a po porodu druhé dcery mám prudké výkyvy nálad,cítím se někdy jako by mi nic nebylo a jsem to zase já jako dřív,ale z ničeho nic jsem brutálně zlá,prudce agresivní na přítele i děti které tolik miluju a nemůžu ten vztek ovládnout a potom mě to šíleně mrzí,protože jsem hodný člověk a to zlo ke mě nepatří.Mám přehnaný strach o své děti a pocit,že se o ně starám špatně a že jim něco chybí a přitom vím,že mají úplně všechno,ale přesto kvůli maličkostem panikařím,prosím,pomozte mi,žádný doktor nemá tolik času aby mě vyslechl a proto vás prosím napište co mi může být.Příznaky jsem v pohodě a najednou začnu sprostě nadávat,řvát,vyšilovat,panikařit z maličkostí,když můj odejde do práce mám strach jít s dětma ven a přitom vím,že o nic nejde,ale mám pořád pocit strachu,pořád si myslím,že dětem něco chybí,že je malé zima,že má hlad,že nestihnu autobus atd...Moc prosím,jsem zoufalá
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, sama píšete, že máte přehnaný strach o své děti, s tím je pak spojená úzkostná obava, že jim něco chybí. Vaše výbuchy pak mohou být ventilem, kterým své zvýšené napětí uvolňujete. Antidepresiva mohou sice intenzitu úzkosti snížit, nicméně někdy je užitečné a v léčbě velmi důležité zjistit, co za úzkostmi je a jakým způsobem vznikají a vyvíjí se. To může ukázat pacientovi zúůsob, jak své stavy ztvládat. k tomu je vhodná léčba psychologická - psychoterapie. S farmakoterapií si navzájem vůbec nemusí překážet. Držím palce.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkujeme za důvěru, se kterou se obracíte na naši poradnu. Chápu, že Vás Vaše problémy musí hodně trápit a mrzí mě, že jste nenalezla lékaře, který by Vám vyhovoval, nebo který by si na Vás našel dostatečný čas a porozumění, které jste kdysi potřebovala a stále potřebujete. To se někdy stává. Sama jsem podobné potíže nezažila, můj porod proběhl hladce a moje psychické potíže se objevily až o mnoho let později. Doporučovala bych Vám vyhledat vedle případně jiného psychiatra především psychoterapeuta, se kterým byste mohla Vaše potíže důkladněji a dlouhodoběji řešit. Také je možnost, zvlášť v akutní fázi, zavolat na některou z krizových linek, které poskytují okamžitou pomoc většinou 24 hodin denně. Například Centrum krizové intervence, se kterým mám osobně velmi dobrou zkušenost. Přeji Vám hodně štěstí a neztrácejte naději v hledání odborné pomoci, na kterou máte rozhodně nárok a která Vám, věřím, pomůže.


Zpět na seznam