Psychiatr a zbrojní průkaz

Dobrý den Již delší dobu (několik let) mám psychické problémy (negativní nálada, nic mě nebaví atd.). Byl jsem za psycholožkou a ta mi doporučila, abych případně vyhledal psychiatra. A tady nastává problém. Vlastním zbrojní průkaz a mám, řekl bych oprávněné, obavy, že v momentě, kdy toto psychiatr zjistí, tak první, co ho napadne bude nahlásit to úřadům. Nikdo přece nechce, aby se opakoval Uher. Brod že. Pro většinu lidí, a asi i psychiatrů, platí rovnice: člověk s psych. problémy ( lhostejno jak vážnými)+zbraň=potencionální vraždící maniak. Takže kdybych měl opravdu smůlu na ,,odborníka" tak by ho mohlo napadnout následující:,,seberu mu zbraně a zachraním společnost". To že zničí můj život už ho asi trápit nebude. Takže moje otázka zní: má vůbec cenu v mém případě vyhledat psychiatrickou pomoc?
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, povinné hlášení, popřípadě neprodloužení platnosti ZP je striktně vázáno pouze na některé diagnostické okruhy. Poruchy nálady do této skupiny nepatří, tam záleží na stavu pacienta a jeho spolupráci. Rozhodně to není tak, že psychické probémy = sklony k násilí. Tohle je spíš názor části laické veřejnosti, nikoli psychiatrů. Když zmiňujete případ Uherský Brod, tak ten ukazuje na to, že zbrojní průkaz a zbraň vlastnil člověk, který je mít neměl, což ex post dokázal jeho čin, při kterém se vraždícím maniakem skutečně stal. pokud máte psycholožku, můžete s ní tento problém probrat, psychologové představují pro psychiatra významný poradní hlas v případě, že váhá.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Zbrojní průkaz jsem nikdy nevlastnila a neznám přesné požadavky na zdravotní způsobilost pro držení zbraně. Z toho, co vím o této problematice se však domnívám, že depresivní stavy přímý vliv na odebrání zbrojního průkazu nemají. Typický je zákaz držení zbraní pro lidi, kteří se léčí s psychotickým onemocněním (např. schizofrenií) a mají halucinace či bludy. Problémem jsou i vážné poruchy chování apod. U depresivních obtíží k paušálnímu odebírání zbrojních průkazů nedochází, musel by k tomu zřejmě být závažný důvod. Pokud se delší čas necítíte psychicky dobře, zvažte, zda by nebylo lepší psychiatrickou pomoc opravdu vyhledat. Sama vím, jak depresivní stavy umí člověka potrápit a snížit mu významně kvalitu života. Psychiatrie je obestřena řadou předsudků a obav z ní, ale z vlastní zkušenosti vím, že záleží hlavně na kvalitě a profesionalitě lékaře. Přeji Vám dobré rozhodnutí a brzkou úlevu od Vašich obtíží.


Zpět na seznam