psychiatrie

manžel se již 30 roků lécí s BAP.užívá již dlouhou dobu lithium.Stav se jeví jako chronický,nevyláčitelný.Jeho matka prodělala při porodu laktační psychózu.Vse me dává za vinu,že za jeho stavy mohu já manželka.Mám na mysli jeho přechodné stavy manie.Jsem již s manželem 30 roků snažím se jeho stavy manické pochopit.Nejsem nepřítel a snažím se to pochopit.Život s ním není jednoduchý.Tchyně mě obvinuje že za jeho stavy můžu já.Nenechá si vysvětlit,že nemoc je dědičná.Popírá jakoukoliv vysvětlení.Když jí řeknu,že se lécila na psychiatii a že syn bohužel nemoc zdědil,tak nás napadne,že to není pravda.Nechápe,že nejsem nepřítel a chci jen pomoci.Manžel jí umřel je to již 6 roků.Nemoc popírá ona je ok dle jejích slov užívá celou dobu lexaurin.Má již demenci, je jí 80.roků.Neustále vyvolává konflikty.Stále obvinuje mě,že můzu za nemoc manžela.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, myslím, že většinu toho podstatného obsahuje odpověď naší peer poradkyně. Je jasné, že opakované obviňování podobného obsahu může zraňovat, zvlášť v případě, kdy ve své nelehké situaci děláte co můžete. Na druhou stranu bych vzal v patrnost, že dotyčná je patrně labilní, navíc jak píšete už i dementní, s čímž se většinou nedá mnoho dělat. Ona sama může těžce nést poukazování na dědičnost (která v případě BAP není zákonitě daná), což může, přestože ne na racionální úrovni, vyvolávat pocity viny zase v ní. Možná by Vám psycholog mohl pomoci lépe se v tom vyznat.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Chápu, že je pro vás velmi náročné starat se o nemocného manžela a k tomu ještě čelit obviněním ze strany tchýně. Znám ten pocit, kdy člověk vnímá jednání druhého člověka jako nespravedlivé, ale není možné v klidu najít společnou řeč a sladit protichůdné názory. Postoj tchýně pravděpodobně nezměníte, ať se budete snažit sebevíc. Z vlastní zkušenosti vím, že jediná cesta k vnitřnímu klidu je naučit se takovým kritickým názorům lépe čelit a nenechat se jimi tolik zraňovat. Mně osobně v tom velmi pomáhá psychoterapie. Snad i vám by mohlo pomoci najít si někoho, kdo by pro vás byl oporou. Lidé, kteří pečují o druhé někdy zapomínají, že sami také potřebují podporu a péči, díky které mohou získávat sílu. Ať už to bude nějaký koníček, relax, rozhovor s kamarádkou nebo odborná podpora psychologa. Věřím, že se vám podaří najít si něco, co vám bude dělat radost a pomůže vám překlenout starosti a mezilidské neshody. Přeji vám jen vše dobré.


Zpět na seznam