Psychická nemoc

Dobrý den, mám problém se svou matkou 57 let. V roce 2012 začala vyvolávat duši své zemřelé matky. Tvrdí, že ji slyší, že je stále s ní. Je depresivní. Baví se o nemocech, starých lidech a řeší jen důchod a smrt. Nevhodně se ptá, jestli je někdo nemocný. Ztratila zájmy. Je citově chladná, zapomíná, když ji něco vyčtu je agresivní. Má výbuchy vzteku. Neunese kritiku. Nechodí ven, do přírody by jí člověk nedostal. Nemá přátele. Pije, prý na nespavost. Dluží, říkala mi, že po ní zůstanou jen dluhy, když se začneme bavit o majetku. Na Vánoce 2020 dala vnučce dárky, které jí dala už v roce 2018, posla nám i fotku. Neustále mě z něčeho obviňuje, např. že mám zapnutou hlasovou schránku jen na ní, vidí v tom záměr, prý jsem si jí zapnul, aby se mi nemohla dovolat. Prý ji ubližuji a trápím, přitom se snažím jí pomoci, jakoukoliv pomoc nyní odmítá. Našla si mladého milence ve věku mě a mé manželky (32let), tvrdí, že s ní žije, prý jí opravdu pomáhá, ten ji přitom poštvává vůči nám, když ho poznala, tak se uzavřela a nehodlá moc komunikovat, vnučku neviděla od 2019. Má stále svojí pravdu, žije jen podle svého názoru, ačkoliv ten je hodně zkreslený. Od dětství je na mě velmi vázaná. Pokud neustoupím, tak vyhrožuje, že ukončí vztah matka a syn. Nemá zájem se vídat s rodinou, ačkoliv má 4-letou vnučku. Tvrdí, že není její dcera a ona je jen babička, takže nic dělat nebude. Žije v bludech a polopravdách a v neustálém obviňování. Je vyhublá, nestará se o dům, ani o zevnějšek. Prosím o radu.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, je nesnadné pomáhat někomu, kdo to odmítá. U Vaší matky popisujete úpadek, který trvá již řadu let, zmiňujete, že pije. Alkohol může při dlouhodobém užívání k podobnému úpadku vést, protože prohlubuje ty povahové vlastnosti člověka, které jsou považovány za negativní. Patří k tomu konfliktnost, podezíravost, citové vydírání, neschopnost náhledu apod. To, co můžete dělat je pokusit se s matkou udržet citový kontakt, vyhnout se výčitkám a svou pomoc nabídnout s emoční podporou. Postup můžete konzultovat s odborníkem, např. s psychologem sám. Telefonicky je možné se obrátit na některou z linek důvěry či psychologické pomoci. Také je možné informovat jejího praktického lékaře.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Váš dotaz je z těch, na které není jednoduchá odpověď. Pokud člověk není zásadním způsobem nebezpečný sobě nebo svému okolí, nelze jej k psychiatrické léčbě nutit. Můžete se pokusit s matkou v klidu promluvit a vyjádřit své obavy o ni. Nebo s ní v tomto duchu může promluvit někdo jiný, ke komu má důvěru. Matka však nejspíše nemá na svou situaci náhled a pak je velmi těžké takového člověka motivovat k vyhledání podpory. Přemýšlím ale také o tom, že podporu a pomoc si zasloužíte i vy. Rozhovor s psychologem nebo jiným odborníkem by vám mohl pomoci uspořádat si myšlenky a podívat se na celou rodinnou situaci z odstupu. Já sama psychologickou pomoc v tomto ohledu využívám už mnoho let a velmi mi pomáhá v rozhodování se o důležitých věcech. Držím vám palce a přeji jen vše dobré.


Zpět na seznam