Psychické potíže a alkohol

Dobrý den, cca 7 let beru citalec20 pro nervozitu ,vnitřní neklid, třes ) co mi dosud předepisovat obvodní lékař . Poslední roky jsem začala špatně spát a mám dny kdy pociťují, že tyto prášky nejdou to pravé ořechové co bych potřebovala .Objednala jsem se tedy k psychiatrovi, který mi předepsal trittico75 a neurotop 200. Mám postupně vysazovat citalec a nasazovat trittico a neurotop. Jiné problémy nemám než to co jsem uvedla. Přečetla jsem si a i jsem byla upozorněna, že na tyto léky nesmím žádný alkohol. Mám to chápat tak , že už si nemůžu dat vůbec nic jako doposud ? Dosud jsem si dávala 1-2 sklenice vína nebo piva tak 2týdně.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, i kdybych si myslel, že malé množství alkoholu, jaké popisujete, nebude mít pravděpodobně velký vliv, tak jako lékař nemohu doporučovat nic proti obecně platným doporučením, uvedených v příbalových letácích a souhrných informacích o přípravku. V případě carbamazepinu je pokud vím alkohol zapovězen.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Vámi uvedené množství alkoholu mi osobně nepřipadá příliš, i když já vypiji alkoholu méně při braní psychofarmak. Možná záleží na dvou i více věcech, myslím nejen na diagnóze samotné, ale i na vaší medikaci, kterou já sama konkrétně neužívám. Pak mě napadá možná, že mohl mít psychiatr o vás strach, aby se vám něco nestalo, nebo že se jedná zejména o období, kdy se medikace mění, člověk bývá možná zranitelnější, apod. Já mám takovou praxi, že když mám pocit, že jsem vypila přiměřeně, většinou malinko, snažím se vzdor alkoholu vzít si léky. Pokud jsem vypila příliš, nevezmu si někdy večerní léky. Ani vám nevím, na kolik to dělám vědomě a na kolik zapomínám. Dbám ale na to, abych si určitě vzala ranní a aby se to neopakovalo příliš často, protože jsem si všimla, že mě nepravidelný režim a nepořádek v lécích dělá trochu potíže zdravotní. Zkrátka brát léky v přesném množství každý den má svůj význam. Nicméně i já občas ráda posedím s kamarády v hospodě. Připadá mi to lepší, než se stranit společnosti docela, pokud ji máte ráda a doma byste se trápila.


Zpět na seznam