Psychika na mateřské

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o názor na můj problém. Jsem teď půl roku na mateřské. Před pár měsíci mě začaly brnět končetiny, byla jsem hodně unavená a malátná. Po krevních testech u praktické doktorky a vyšetření na neurologii mi bylo řečeno, že je to nejspíše psychické a dostala jsem hořčík. Je pravda, že jsem dost citlivá a úzkostlivá. Po nějaké době se problémy srovnaly. Ale asi před měsícem mě začaly bolet svaly na rukou a nohou, jako bych je měla namožené, přidalo se cukání v různých svalech, především na nohou. Začala jsem z toho být nervózní a začala jsem hledat na internetu, co by to mohlo být. Z toho jsem nervózní ještě více. Začalo se mi špatně dýchat, mám ztuhlé žvýkací svaly a pocit knedlíku v krku. Pravdou je, že teď když jsem na mateřské mám více času se pozorovat a přemýšlet o různých věcech asi více než bych měla. Ale jak mám rozeznat problém, který je psychického rázu od toho, se kterým jít k lékaři? Nechci vypadat jako hypochondr.
Avatar

Miroslav Pastucha

Odpověď odborníka:
Dobrý den. Potíže, které popisujete, klidně mohou být psychického původu. Jedná se o takzvané vegetativní nebo somatické projevy úzkosti. Pro ilustraci: když máte trému před vystoupením, buší Vám srdce, potí se Vám ruce, tlačí Váš žaludek. Takhle je psychika propojena zejména s orgány v těle, ale může být propojena i se svaly, extrémním případem byly projevy hysterie, kdy měli lidé psychicky způsobené záchvaty křečí, které mohly vypadat jako epileptické záchvaty. Tyto potíže se na psychiatrii běžně léčí, používají se antidepresiva, které dokážou zmírnit působení chronického stresu na Váš mozek a tím pádem zklidnit psychiku. Máte pravdu, že je potřeba rozlišit, jestli se jedná o tělo nebo duši. Správně by měl být člověk vyšetřen na možné tělesné příčiny jako první a až pokud se nic nenajde tak se to uzavře jako psychická příčina. Samozřejmě musíme být v tom vyšetřování přiměřený. Člověk by mohl donekonečna chodit po různých vyšetřeních a testech. Váš lékař by měl rozumně zvážit, jestli již těch vyšetření bylo dost a je potřeba se obrátit na psychiatra. Což se u Vás myslím stalo, takže bych jim věřil a na psychiatra, event. i psychologa se obrátil.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Již mnoho let se léčím s úzkostnými a depresivními potížemi a když čtu váš popis potíží, které vás sužují, mnoho z nich je mi povědomých. Ne nadarmo se říká, že duše mluví řečí těla. Jste půl roku na mateřské dovolené, ale v tomto kontextu je slovo "dovolená" trochu zavádějící. Z vlastní zkušenosti vím, že péče o malé děti je nesmírně stresující a vyčerpávající. Unavená psychika pak může reagovat na dlouhodobě zvýšenou míru stresu vámi popisovanými tělesnými projevy. Já sama jsem s vyhledáním odborné pomoci zbytečně dlouho váhala a teď vidím, že to byla chyba. Hodně se mi totiž ulevilo. Myslím, že by bylo na místě promluvit si o svých stavech s odborníkem na psychiku, protože pokud je klidná a spokojená matka, je klidné a spokojené i dítě. A pokud můžete, najděte si čas jen pro sebe a dělejte, co vás baví - ať už si půjdete zaběhat, zajdete s kamarádkou do kina nebo půjdete na masáž.. Zasloužíte si to. Držím palce a přeji brzkou úlevu.


Zpět na seznam